“Sigarayı Bırak, Dikili bir Ağacın Olsun”

“Sigarayı Bırak, Dikili bir Ağacın Olsun”

568 views
0
PAYLAŞ

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Sultangazi Belediyesi ve Ağaç A.Ş. işbirliğinde “Sigarayı Bırak, Dikili bir Ağacın Olsun” projesi hayata geçiyor. 5 ayrı üniversitede ve Eminönü Meydanı’nda açılan stantlara gelerek projeye katılanlar için 22 Mayıs Çarşamba günü Sultangazi Kent Ormanı’nda ağaç dikilecek.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Sultangazi Belediyesi ve Ağaç A.Ş. işbirliğiyle çevre ve insan sağlığına dikkat çekmek ve bağımlıları sigarayı bırakmaya teşvik etmek amacıyla “Sigarayı Bırak, Dikili bir Ağacın Olsun” projesi başlatıldı. Proje kapsamında 7-16 Mayıs tarihleri arasında Beykent Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi ve Eminönü Meydanı’nda stantlar açıldı. Stantları ziyaret eden genç-yaşlı yüzlerce kişi sigarayı bıraktıklarını ve kampanyayı desteklediklerini beyan eden formları doldurdular.

Sigarayı bırakarak projeye katılanlar, 22 Mayıs Çarşamba günü Sultangazi Kent Ormanı’nda, üzerinde isimlerinin yazılı olduğu ağaçlarını dikecekler. Sigara, insan sağlığının yanı sıra, içerdiği zararlı kimyasallarla havaya; atığıyla ise çevreye ve dolayısıyla diğer canlılara ciddi zararlar vermektedir. Proje kapsamında, sigarayı bırakan kişilerin dikeceği ağaçlarla, her canlı için daha sürdürülebilir bir Dünya’ya da katkı sağlanmış olacaktır. Oluşturulacak hatıra ormanına ise “Yeşilay Hatıra Ormanı” adı verilecek.

Ağaç dikimi etkinliği öncesi Yeşilay ile Sultangazi Belediyesi arasında sigaradan alkol tüketimi ve teknoloji bağımlığına kadar tüm bağımlılıklar için toplumu bilinçlendirmek amacıyla protokol imza töreni gerçekleştirilecek. Protokol imza törenine Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman ve Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay katılacak.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN