Seslerin renklerle buluşması

Seslerin renklerle buluşması

657 views
0
PAYLAŞ

Demir Kardaş’ın “Seslerin Renkleri” isimli Kişisel Sergisi 28 Mayıs-16 Haziran Tarihleri Arasında Sanatgezgini Terrace Fulya Galeri’de…

 seslerin_renkleri_2_431x600

Baskıresim alanında işler üreten Demir Kardaş, sembolizmin temsilcilerinden Arthur Rimbaud’un şiirlerinden yola çıkarak yaptığı çalışmalarını, 28 Mayıs – 16 Haziran 2013 tarihleri arasında SANATGEZGİNİ Terrace Fulya Galeri’de “Seslerin Renkleri” isimli 7’inci kişisel sergisiyle sanatseverlerle buluşturuyor.

Sergide yer alan işlerinde sanatçı; Rimbaud’nun şiirlerindeki renk olgusunu görsel düzleme taşımak ve şiirsel kodtan yola çıkarak görsel koda ulaşan yeni bir yaratım sürecini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Disiplinler arası bu çalışmanın ilk aşamasında Rimbaud’nun şiirlerinde yer alan renk “anlam” alanlarını belirleyen sözcüklerin dökümü yapılmış, ardından bu sözcüklerin sunduğu renkli anlatımlar resim diliyle yeniden kurgulanarak, görsel söylem haline dönüştürülmüştür. Prof. Nedret Tanyolaç Öztokat’ın danışmanlığı ve yönlendirmeleriyle edebiyat ve resim sanatını buluşturan Kardaş’ın baskıresimleri, edebi yapıtın göstergelerinden yola çıkarak, yapıtta dilsel düzeyde bulunan “renk” olgusunun plastik bir yapıya  dönüştürülebileceğini göstermesi açısından farklı bir noktaya oturuyor.

Arthur Rimbaud, kullandığı dil ve yazım tekniğiyle, modernist şiiri derinden etkilemiş, sürrealist şiir akımının kendine örnek aldığı Fransız şairdir. Yapıtlarında kullandığı dille, gerçekleşmesi imkansız durumları gerçekte varmışçasına düşsel bir kurgu aracılığıyla sunarak şiirsel mekanı belirsizleştiren Rimbaud,  sözcüklerle tıpkı bir resimdeki plastik yapı gibi, boş ve dolu alanlar kurgulayarak, şiirini okuyucuya bir tuval gibi sunar. Bu serginin çıkış noktası da şairin bu özelliği üzerine oturtulmuştur.

DEMİR KARDAŞ, 1950 yılında İstanbul’da doğdu. Işık Üniversitesi GSF Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sanat Kuramı ve Eleştiri Yüksek Lisans programını tamamladı. Halen aynı Üniversitede Resim Yüksek Lisans programına devam etmektedir. Sanatçının baskıresim çalışmalarında renkler ve şablonlar ön planda görülür. “Daire” ve  “kare”nin kendisinde sonsuzluk ve düzen duygusu yarattığını söyleyen Kardaş, döngüsel hareketleri bazen dairelerin içinde hızla dolaştırarak bazen de karenin sakin düzeninin içerisinde gezdirerek özgün işler yapmaktadır. Üst üste basılmış saydam renkler kullanarak yarattığı renk geçişleri ve gofreler kendine özgü çalışmalarında öne çıkmaktadır.

Baskıresim de linol tekniğini kullanan sanatçının az sayıda olsa da metal gravür ve serigrafi işleri vardır.

2012 yılı 71’inci Devlet Resim ve Heykel Yarışması Özgün Baskı Başarı Ödülü bulunan DEMİR KARDAŞ’ın “SESLERİN RENKLERİ” isimli kişisel sergisi, 28 Mayıs – 16 Haziran 2013 tarihleri arasında  SANATGEZGİNİ Terrace Fulya Galeri’de görülebilir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN