İDSO Gershwin’in ‘Mavi Rapsodi’siyle yazı karşılıyor

İDSO Gershwin’in ‘Mavi Rapsodi’siyle yazı karşılıyor

840 views
0
PAYLAŞ

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), 31 Mayıs Cuma günü saat 20.00’de, Fulya Sanat Merkezi’nde “Yaza Merhaba” konseri gerçekleştirecek. Şef Antonio Pirolli yönetimindeki konserde, piyanoda Burçin Büke solist olarak yer alacak ve ünlü Amerikalı besteci George Gershwin’in klasik caz müziğinde çığır açan, solo piyano ve caz orkestrası için yazdığı ölümsüz eseri ‘Rhapsody in Blue” (Mavi Rapsodi) seslendirilecek. Konserde ayrıca,  gitarda Önder Focan ve vokalde Meltem Ege’nin solistliğinde, Önder Focan & Meltem Ege Grup – Songbook Projesi,  İDSO yaylı sazlar bölümü eşliğinde dinlenecek.

Konser gorsel

  • Antonio Pirolli, Roma Santa Cecilia Konservatuarı‘nın piyano, kompozisyon, koro ve orkestra yönetimi bölümlerinden pekiyi dereceyle mezun oldu. Zoltan Pesko, Vladimir Delman ve Rudolf Barshai ile çalışan Pirolli,1987 yılında 3. Arturo Toscanini Şeflik Yarışması’nda üçüncülük ödülünü kazandı. Türkiye’ye gelişinden itibaren, 1995-2000 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi, 2002-2005 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Genel Müzik Direktörlüğü görevini yürüttü.

 

  • Burçin Büke, 1966’da İzmir’de doğdu. 1977’de açılan “Harika Çocuk” sınavını kazanıp Mithat Fenmen ve Gülay Uğurata ile piyano, İlhan Baran ile de teori ve kompozisyon çalışmalarını sürdürdü. 1979 yılında Sofia Müzik Festivali’nde Türkiye’yi başarıyla temsil etti, uluslararası Lanciano Piyano Yarışması’nda birincilik aldı. 2002’de New York’ta Carnegie Hall’da verdiği konser New York basınında geniş yer buldu. Sanatçı, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana Eskişehir ve Bursa Senfoni Orkestraları ile çeşitli konserler verdi, “ Secret Garden” konserlerini yurt içindeki birçok üniversitede seslendirdi ve konferanslar verdi.

 

  • Rhapsody in Blue (Mavi Rapsodi), Amerikalı besteci George Gershwin tarafından 1924 yılında solo piyano ve caz orkestrası için bestelenmiş çok ünlü bir eserdir. İlk defa New York‘ta 1924 yılında, solo piyanoda Gershwin olmak üzere, Paul Whiteman ve orkestrası tarafından seslendirilen eserin 1942 yılında Ferde Grofé tarafından piyano ve senfoni orkestrası için düzenlenmiş versiyonu, en popüler Amerikan konser eserlerinden birisi oldu. Gershwin, bu eserinin Amerika’nın ruhunu anlattığını söylese de eser daha çok New York kentinin bir müzikal portresi olarak düşünülür. Gershwin kendi ifadelerine göre bu eseri, “Cazın mutlaka bir dans rikti yansıtması gerektiğine inananların yanlış düşündüğünü güçlü bir darbeyle ispatlamak amacıyla” yazmıştır.

George Gershwin (1898 – 1937)

Rhapsody in Blue: 16 dakika.

Türkiye caz sahnesinin önde gelen müzisyenlerinden oluşan Önder Focan & Meltem Ege Grup,  2012 yılında tamamem  Önder Focan bestelerinden oluşan “Songbook” adlı bir albüm yaptı. Oldukça beğeni toplayan albümün özelliği her birinin farklı bir hikayesi olan eski ve yeni  12 adet Önder Focan bestesinin, bu kez Meltem Ege’nin etkileyici sesiyle yorumlanmasıydı. İşte bu albümden 8 parça bu kez 6 kişilik caz grubu ile birlikte, İDSD yaylı sazlar orkestrası ile seslendirilecek. Caz grubunun yorum ve doğaçlamaları, yaylı sazlar orkestrasının etkileyici sedasıyla birleşip, yepyeni bir ifade ve dinamizimle dinleyiciye ulaşacak.

Yer: Fulya Sanat Merkezi

Tarih: 31 Mayıs 2013 Cuma

Saat: 20.00

Sef: Antonio Pirolli

Solist: Burçin Büke (Piyano)

Solist: Önder Focan (Gitar)

Solist: Meltem Ege (Gitar)

Solist: Şenova Ülker (Trompet)

Solist: Ozan Muşluoğlu (Kontrbas)

Solist: Ferit Odman (Davul)

Solist: Bulut Gülen (Trombon)

 

Bilet Satış Yerleri:

Ana Gişe: Taksim Meydanı AKM Önü Tel: 0212 232 23 53

Konser Öncesi: Fulya Sanat Merkezi

Online Gişe: mybilet.com

www.idso.gov.tr

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN