Hezarfen’in torunu Ankara’dan çıktı!

Hezarfen’in torunu Ankara’dan çıktı!

671 views
0
PAYLAŞ

26 Mayıs Pazar, 3. kez düzenlenen Red Bull Uçuş Günü’nü 140.000’den fazla İstanbullu izledi. Daha önce Red Bull Flugtag adıyla düzenlenen heyecan, eğlence ve yaratıcılık dolu organizasyona 8şehirden 36takım katıldı. ODTÜ öğrencileri Mustafa Eser, Sertaç Altınok, Özgün Savaş ve Başar Süer’in tasarladıkları Angara Börds uçuş makinesi 30 metreyle Türkiye rekorunu kırdı. Flying Bulls paraşüt ekibinin gösterisiyle başlayan, Aşk Kuşu takımının ilanı aşkına ve Can Bonomo’nun Air Mobile takımıyla 14 derecelik Marmara Sularına dalışına tanıklık eden 3.Red Bull Uçuş Günü, Pal Takats’ın motorlu paragliding gösterisiyle kapandı. Detaylı bilgi için www.redbull.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Red_Bull_3._Ucus_Gunu_Fotograflar (4)

Türkiye 2008 yılında Red Bull Flugtag adında bir organizasyonla tanıştı. Yaratıcı, maceraperest, stratejiyle bilek gücünü birleştirmeyi bilen ekipler Caddebostan Sahilinde hazırlanan uçuş rampasından kendilerini Marmara Denizine bıraktılar. 2010’da yine aynı isimle düzenlenen ikinci organizasyonda takımlar yaratıcılıklarını konuşturdular, akıl almaz gösteriler düzenlediler ve tasarımlarıyla hepimizin ufkunu açtılar. İkinci Red Bull Uçuş Günü’nden beri Türkiye’de havacılık sektörü hızla büyüdü; dört bir yanda yeni havaalanları açıldı; yüzlerce yeni uçak siparişi verildi; yüzlerce yeni destinasyona uçuşlar başladı, Türkiye uzaya ikinci kez uydu gönderdi, kendi uçağını geliştirmekten bahseder oldu ve Türkiye’nin en uzağa giden uçuş makinesi yapıldı! En sonunda ODTÜ öğrencileri 30 metre gidebilen Angara Börds icad edildi…

 

İstanbul, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, İzmir, Sakarya ve Kocaeli’den yarışmaya katılan 36 ayrı ekibi, Jüri üyeleri:  Burcu Kara, Özge Özberk, Sedef Avcı, Kıvanç Kasabalı, Red Bull Sporcuları Naz Aydemir, İlkan Karaman, Burcu Çetinkaya, Lena Aylin Erdil, Ahmet Arslan ile Bedük, Oben Budak, Bay J, Alper Böler ve Dilara Gönder değerlendirdi.7’den 70’e herkesin izlediği organizasyonun sunuculuğunu ise Ayça Şen, Yunus Günçe, Geveze ve Berat tunç üstlendi.Etkinlik gösterdi ki Hezarfen’in torunu Ankara’dan çıktı… En azından bir sonraki Red Bull Uçuş Günü’ne kadar!

 

Red Bull Uçuş Günü Hakkında Kısa Bilgi:

Red BullUçuş Günü, cesur ve zeki kişilere ev yapımı uçan makineler tasarlayıp yapmaları ve sonra da bunlarla özel bir uçuşpistinden atlayarak ufka doğru süzülmeleri ya da -çoğu zaman- altlarındaki suya gömülmeleri yönünde bir davettir. Uçuş Günü insan gücüyle uçuşun sınırlarını zorlar, ama yarışmacıların podyuma çıkmaları için sadece havada uzun süre kalmaları yeterli değildir. Takımlar üç kıstasa göre değerlendirilirler: uçuş mesafesi, aracın yaratıcılığı ve şovmenlik. Geçmişte bu kıstaslardan ilham alarak uçan takolar, tarih öncesi sürüngenler, şatafatlı kanatlı karavanlar, hatta Snoopy ile çetesi Uçuş Günü uçuşpistlerine çıktı! İlk Red Bull Uçuş Günü 1992’de Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapıldığından beri dünyanın dört bir yanında 100’ü aşkın Uçuş Günü etkinliği düzenlendi ve tek bir etkinliği 300.000 kişinin izlediği oldu. En uzun mesafeyi 2012’de Almanya’da düzenlenen Red Bull Flugtag’da 69.79 metre mesafeyle Die Rückkehr der Teichfighter takımı kat etmiş oldu.

Toplam 23 ilden 586 kişinin başvurduğu 1.Red Bull Uçuş Günü’nde (Flugtag) Ankara’dan katılan “Flying Turkeys” ekibi 26,9 metre ile birinci olmuştu. 2010 yılı yılında gerçekleşen 2. Red Bull Uçuş Günü’nde(Flugtag) ise 11 metrelik uçuşları, dikkat çekici tasarımları ve sahne şovları ile İstanbul’dan katılan “Amerikan Hastanesi Uçuş Ekibi” birinci oldu.

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN