Diyet kitaplarını kadınlar kadar erkekler de okuyor

Diyet kitaplarını kadınlar kadar erkekler de okuyor

368 views
0
PAYLAŞ

Türkiye’nin lider online kitap markası idefix, satış rakamlarını kamuoyuyla paylaştı. Açıklanan veriler, diyet kitaplarının kadınlar kadar erkekler tarafından da ilgi gördüğünü ortaya koyuyor. Diğer yandan e-kitaba olan talep kadınlarda daha fazla görülürken, erkekler basılı kitabı tercih ediyor.

 

Print

Türkiye’nin en büyük online kitapçısı olan idefix.com, satış rakamlarına dair bazı verileri kamuoyuyla paylaştı. Paylaşılan rakamlar, toplumun kitap okuma alışkanlıklarına dair çarpıcı ipuçları veriyor.

İdefix’in açıkladığı rakamlar, diyet kitaplarına olan talebin, yaygın kanının aksine, kadınlarda olduğu kadar erkekler arasında da yüksek olduğunu ortaya koydu. Diğer yandan e-kitap formatına olan talep, kadınlar arasında erkeklerden daha yaygınken, erkeklerin tercihinin ise basılı kitap olduğu görülüyor. “Karatay Diyeti”, “Karatay Diyetiyle Yaşam Boyu Sağlık” ve “Karatay Mutfağı” gibi kitaplarda, kadınların e-kitaba olan talebinin erkeklere göre yüzde 25 daha fazla olduğu gözlenirken, basılı kitaba olan talebin ise erkek okuyucular arasında yüzde 20 daha fazla olduğu ortaya çıkıyor.

Diyet kitaplarını en çok orta yaş düzeyindeki okuyucu tercih ediyor

Diyet kitapları satışının yaşlara göre dağılıma bakıldığında ise en büyük talebin 36 – 45 yaş arası okuyuculardan geldiği görülüyor. Bu yaş grubu, toplam satışların yüzde 40’a yakın bir bölümünü oluşturuyor. Bu yaş grubunu ise, yüzde 30’luk bir satış oranıyla 25 – 35 yaş arası ve yüzde 25 oranıyla 45 yaş üstü okuyucular izliyor.

Diyet kitapları mühendisler arasında popüler

Açıklanan verilerde dikkat çeken bir diğer unsur ise diyet kitaplarına olan talebin meslek gruplarına göre dağılımında görülüyor. Rakamlar, diyet kitaplarına en yüksek talebin mühendislerden geldiğini ortaya koyuyor. Hem basılı hem de e-kitap formatındaki diyet kitaplarına mühendislerin yoğun ilgisi görülürken, bu grubu bankacılık – finans sektörü çalışanları, bilgisayar – bilişim sektörü çalışanları, emekliler ve öğrenciler izliyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN