Sen ve Dünyan

Sen ve Dünyan

1.031 views
0
PAYLAŞ

emine_emre_istanbulgunlugu

Yaşam mı bizi yönetiyor yoksa biz mi yaşamımızı yönetiyoruz?

Tavuk mu yumurtadan çıkar yoksa yumurta mı tavuktan çıkar … gibi bir soru değil aslında. Cevabını, biraz uzaktan kendinize baktığınızda kolayca verebileceğiniz bir soru benim sorum. Düşünün ki siz, sizi uzaktan izleyen bir kişisiniz. Oradan hayatınız nasıl görünüyor? Siz yönlendiriyormuşsunuz gibi mi? Yoksa kontrolsuz bir şekilde hayat sizi yönetiyor gibi mi? Bunun arkasından bir de 3. kişi olarak sizi izleyen 2. size bir bakın. Ya buradan nasıl görünüyor?

Gerçekten hayatı kontrol edebilir misiniz? Cevabı kocaman bir EVET olacak. Kesinlikle hayatınızı kendi kotrolunüz altına alabilirsiniz. Peki bugün tam şimdi hangi adımla başlayabilirsiniz. Biraz bunun üzerinde durmak istiyorum bu yazımda..

Öncelikle  yanınıza bir kağıt ve bir kalem alın. Sonra başta söylediğim 2. siz olarak  kendi dünyanıza uzaktan bir bakın bakalım.                                            Neler görüyorsunuz o dünyada yazın elinizdeki kağıda. Kendi hayatınızı. Mutlu musunuz, mutsuz mu? Ne eksik? Ne fazla? Neye kızdınız? Ne yanlış gibi görünüyor? Önemli olan çok dürüstçe ve her ince ayrıntısına kadar yazmak. Uzaktan nasıl görünüyor gerçekten. 2. kişi olarak bakarken bir de duygularınıza bakın. Gördüğünüz kişi için ne söylersiniz? Yazık? Zavallı? Ne kadar güzel? Ne kadar özgüvenli? Vay be? Başarılı? Yada duygunuzu ifade eden herhangi bir kelime. Sonra 3. kişi olun ve sizi izleyip yorumlayan o 2. kişiye bir bakın. Hangi duygularla bakıyor?  Nasıl bir gözle görmeye çalışıyor? İzlerken ve irdelerken istediği gibi mi görüyor yoksa gerçekleri mi? Bu 3. kişinin duygularını ve düşüncelerini de yazın. İşte gerçek siz ve gerçek hayatınız bu son yazdığınız. Çünkü kendinize ne kadar uzaktan bakarsanız o kadar gerçekleri görürüsünüz, duygularınızdan o kadar kolay uzaklaşarak bakarsınız.

 

images

Bundan sonra başlayabilirsiniz yeniden hayatınızı şekillendirmeye. Yeniden çizin, bu sefer o gerçeklerde düzeltmek istediklerinizi yazın, onlara bir bakın ve nasıl düzeltebileceğinizi düşünün. Kendi geleceğinizi yazın.

Korku en büyük düşmanımızdır. Kendinizden, hayatınızdan, göreceklerinizden korkmayın. Bunlar farkedilince değiştirebileceğiniz olaylar. Farkındalık en büyük hediye, eğer kabul ederseniz. Kendi farkındalığınız arttığında doğru adımlar atabilir ve bir çok olumsuz duygunuzdan kurtulabilirsiniz.

Bu yazımda spesifik bir konu üzerinde durmadım ama gelecek yazılarda özel konularla ilgili buradan da çalışmalar yapabiliriz. Eğer merak ettiğiniz spesifik konular varsa maillerinizle yazılarımı yönlendirebilirsiniz. Ben de buradan o konularla ilgili küçük öneriler verebilirim.

 

Hep söylüyorum ve yine söyleyeceğim,

Unutmayın hayatınız sizin ellerinizde…

 

Her türlü soru ve danışmanlık için

emine@istanbulgunlugu.com

www.insightyk.net

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN