Keman Sanatçisi Pinar Tezişçi Ve Piyanist Jerfi Aji Keman-Piyano Resitali

Keman Sanatçisi Pinar Tezişçi Ve Piyanist Jerfi Aji Keman-Piyano Resitali

2.515 views
0
PAYLAŞ

Keman Sanatçisi Pinar Tezişçi ve Piyanist Jerfi Aji Keman-Piyano Resitali

 14 Mart 2013 20.00

Caddebostan Kültür Merkezi (CKM)

 Zamanın ve mekanın ötesinde insan, duygular ve onları aktarma arzusu vardır. Farklı ülkelerden ve zamanlardan bestecilerin farklı üslup ve tekniklerle de olsa ortak hislerini dinleyiciye aktarma arzusu ile yola çıkan keman sanatçısı Pınar Tezişçi ile piyanist Jerfi Aji, bu özel gecede sizleri bu bestecilerin his dünyalarının yansıması olan eserleri ile ağırlayacak.

 PinarTezisci-4_600x286

Mozart’ın annesinin ölümü üzerine duyduğu derin acıyı yansıtan Keman Sonatı ve Elgar’ın aşkı betimlediği Salut D’amor parçası ile başlayacak olan konser, Massanett’in huzura kapı açtığı Meditation, Debussy’nin buğulu bir akşamı tasvir ettiği Beau Soir ve Tura’nın valsleri ile devam edecek.

Konserin ikinci yarısında, aşkın bütün evrelerini yansıtan Franck’ın ünlü keman sonatı ve Falla’nın tutkulu İspanyol Dansı dinleyicilere kendi duygu dünyalarının kapılarını aralama fırsatı verecek.

pinar_600x896

Pinar Tezişçi-Özgeçmiş

Müziğe ilk olarak 4 yaşında piyano dersleri alarak başlayan Pınar Tezişçi, 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Keman Bölümü’nü kazanarak Ludmilla Sirotina’nın öğrencisi oldu. 2006 yılında başarıyla mezun olan Pınar Tezişçi, lisans eğitimi süresince Hacettepe Üniversitesi Akademik Orkestrası’nda dört yıl görev almış ve üniversite tarafından burs ile ödüllendirilmiştir. 2007 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Prof. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) ‘nde Cihat Aşkın ile yüksek lisans çalışmalarına başlayan Pınar Tezişçi, 2010 yılındaki mezuniyetinin ardından doktora çalışmalarına başladı. Mincho Minchev, Alexander Shustin, Alexander Markov, Hagai Shaham, Pierre Amoyal, Oliver Charlier, Stephan Picard’ın Master Class’larına katılan Pınar Tezişçi, 2005 ve 2006 yaz aylarında Berlin’de doğaçlama ve dünya müziği dersleri aldıktan sonra Berlin Uluslararası Gençlik Caz Festivali’nde çaldı ve bu proje kapsamında gerçekleştirilen CD ve DVD kayıtlarında bulundu. 2007 yazında ise Avrupa Birliği’nin desteklediği bir projeye davet edilen Pınar Tezişçi; Almanya, Polonya, Slovakya, Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan ve Avusturya’da Bratislava, Dubrovnik, Krakow, Sofya, Bansko, Nish ve Saalfelden gibi önemli festivallerde çalarak ülkesini temsil etti. 2011 yılında CAKA Bursa Uluslararası Kış Akademisi’nde eğitimci olarak görev aldı. 2012 yılında İtalya’da The International Music Academy of Cagliari’de Stephan Picard ile çalıştı. Pınar Tezişçi aynı zamanda Aşkın Ensemble üyesidir ve İstanbul CAKA Eğitim Projesi sorumlusudur. Ustalık çalışmalarını Ayla Erduran ile sürdüren Pınar Tezişçi halen İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde Cihat Aşkın ile doktora çalışmalarına devam etmektedir ve İTU Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda Araştırma Görevlisi (Öğretim Görevlisi) olarak görev yapmaktadır.

Jerfi Aji- Özgeçmiş

1976 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini İTÜ Makina Fakültesi Tekstil Mühendisliği bölümünde, yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladı. Piyanoya 5 yaşında Zeynep Aksoy Eğilmez’den aldığı derslerle başladı ve çalışmalarına Hülya Ardıç ile devam etti. 1999 yılında İTÜ MİAM’a girerek bu okul çerçevesinde piyano çalışmalarını Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca ile sürdürdü ve 2001 yılında yüksek lisansını tamamladı. 2006 yılında Johns Hopkins Üniversitesi Peabody Konservatuarı’na kabul edilen Aji, piyano icrası alanında doktora çalışmalarını Marian Hahn ile tamamlayarak 2011 yılında doktora derecesi ile (DMA) mezun oldu. Jerfi Aji, yurtiçinde ve ABD’de çeşitli kültür merkezlerinde verdiği solo ve oda müziği konserlerinin yanısıra orkestra eşliğinde ilk konserini 2002 yılında Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile vermiştir. Leon Fleisher, Murray Perahia ve Jerome Rose’un ustalık sınıflarında çalan sanatçı, aralarında Thomas Hecht, Dimitry Rachmanov, Angela Cheng ve Ali Darmar’ın da bulunduğu birçok ünlü piyanist ve pedagog ile çalışma fırsatı bulmuştur. 2005 yılında New York’ta düzenlenen “International Keyboard Institute and Festival”e ve Muncie, Indiana’da düzenlenen ARIA Uluslararası Yaz Akademisi’ne katılmıştır. Jerfi Aji, 2011 yılında Peabody Konservatuarı tarafından piyano alanında verilen Frances M. Wentz Turner Anma Ödülü’ne layık görülmüştür. Bu kurumda öğrenciliği sırasında Opera Eşlikçiliği (Korrepetisyon) alanında çalışma bursu kazanmıştır. Aji, halen İTÜ MİAM’da oda müziği, 20.yüzyıl piyano edebiyatı ve müzik teorisine giriş dersleri vermektedir.

Keman Ve Piyano Resitali

Keman: Pınar Tezişçi

Piyano: Jerfi Aji

PROGRAM

 • ·Wolfgang Amadeus Mozart Keman Sonatı, No. 4 K. 304, Mi minör
 • ·Allegro
 • ·Tempo di Minuetto
 • ·Edward Elgar “Salut D’Amor” Op. 12
 • ·J. Massenet “Meditation”
 • ·Claude Debussy “Beau Soir”
 • ·Yalçın Tura “3 Vals”

          -ARA-

 • ·Cesar Franck Keman ve Piyano Sonatı, La majör
 • ·Allegretto Moderato
 • ·Allegro
 • ·Ben moderato: Recitative-Fantasia
 • ·Allegretto poco mosso
 • ·Manuel de Falla “İspanyol Dansı” La vida breve’den

 

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN