Fırat Koç’tan müzik ziyafeti

Fırat Koç’tan müzik ziyafeti

1.034 views
0
PAYLAŞ

Doğudan batıya tüm tınıların etkisinde hazırladığı “Sanki” albümüyle dikkatleri üzerine çeken Fırat Koç, Kaset Bistro’da müzikseverlerle buluştu.

firatkoc_600x448

Fono müzik etiketiyle çıkan ilk maxi single’ı “Sanki” ile müzikseverlerin dikkatini çeken Fırat Koç, geniş repertuarıyla dün akşam Kaset Bistro’da müzikseverlerle buluştu. Müzisyen, besteci ve aranjör Fırat Koç, gece boyunca  dillerden düşmeyen Türkçe-Yunanca arajmanları ve dünya müziğinin en sevilen şarkılarını canlı olarak seslendirdi. Yeni albümündeki parçaları da yorumlayan sanatçıya Türkiye’nin önde gelen müzisyenleri eşlik etti.

firatkoc2_600x448

Endülüs ve Klasik Türk Müziği makamları “Sanki”de hayat buldu

Tüm söz ve müziklerin Fırat Koç’a ait olduğu ve maneviyatın ön planda olduğu albüm, 5 parçadan oluşuyor. Doğudan batıya tüm tınıların etkisinde, Endülüs ve Klasik Türk Müziği makamlarının ön planda olduğu albümde, sanatçı öncelikle aşkı, ayrılığı sonra kabulü ve umudu anlatıyor.

Koç albümünde, Türkiye’de uzun zaman caz müziğine emek vermiş bir saksafoncu olan Tahsin Ünüvar, 70’li yıllardan bu yana binlerce albümde bas gitarist olan İsmail Soyberk, birçok sanatçının albümünde ve sahne çalışmalarında imzası olan davulcu Aydın Karabulut, bünyesinde Şükrü Büyükçınar, Özer Arkun gibi sanatçıları barındıran Kempa yaylı grubu ve yine pek çok sanatçının albümünde imzası olan Fono Müzik ile çalışıyor.

Fırat Koç hakkında:

1974 Çanakkale doğumlu Fırat Koç, 1986 yılında, İzmir 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarının açmış olduğu yetenek sınavı ile Nefesli Sazlar Korno Ana Sanat Dalına yatılı olarak kabul edildi. 2 başarılı öğretim yılından sonra yatılılığın kaldırılması nedeniyle 1988 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Nefesli Sazlar Korno Ana Sanat Dalı’na yatılı olarak yatay geçiş yaparak eğitimime Ankara’da devam etti ve lise eğitimini tamamlayarak mezun oldu. Daha sonra İzmir’e dönerek 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Nefesli Sazlar Ana Sanat Dalında lisans bölümünü tamamlayan Koç, öğrenciliği süresince piyano ve gitar çalışmalarını geliştirerek, sahne performanslarına başladı.

1997 yılında 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Nefesli Sazlar Ana Sanat Dalı’ndan mezuniyetinin hemen akabinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrasının açmış olduğu sınavı kazanarak Korno sanatçısı olarak göreve başladı. Yurt içinde ve yurt dışında sayısız konser ve etkinliklerde bulunan Fırat Koç, popüler anlamda ticari müzik ve sahne çalışmaları esnasında Türkiye’nin uluslararası arenada önem taşıyan saygın sanatçıları ile çalışma fırsatı buldu. Akbank ve İstanbul Film Festivallerine Müzisyen, Kompozitör, Yorumcu ve Aranjör olarak katıldı. Daha sonra müzisyen orkestradaki görevinden ayrılarak, albüm yolculuğuna başladı.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN