Müzeler Konuşuyor’da Müzelerin Mimarisi

Müzeler Konuşuyor’da Müzelerin Mimarisi

886 views
0
PAYLAŞ

İstanbul Modern’in konuğu MoMA’nın Mimari ve Tasarım Şef Küratörü Barry Bergdoll

İstanbul Modern’in ABD’nin önemli sanat müzelerinden profesyonelleri ağırladığı Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika programında 31 Ocak Perşembe saat 19.00’da MoMA’nın Philip Johnson Mimari ve Tasarım Şef Küratörü Barry Bergdoll, Müzede Mimari / Müzelerin Mimarisi başlıklı konuşmayla ziyaretçilerle buluşacak. Türkiye’deki ABD Temsilciliği işbirliğiyle düzenlenen konuşma dizisi, çağdaş müzeciliğin ve geniş anlamda müze deneyiminin ayrıntılı biçimde ele alındığı bir iletişim platformu yaratıyor. 

 MoMA-53rd-Street-Entrance

Dünyadaki müzeler arasında ilk kez kalıcı bir Mimari Departmanı açan MoMA, çelişkili bir sergileme pratiği olan mimariyi geniş izleyici kitlesi ile buluşturuyor. 2006 yılından bu yana Mimari ve Tasarım Şef Küratörü olan Barry Bergdoll, mimariyi müzeye taşımayı ve müzenin mimarlık üzerine bir izleyici kitlesi oluşturmadaki rolünü, MoMA’nın çağdaş tasarımcılar ile uzun zamandır devam eden ortaklıklarının yanı sıra güncel ve gelecek projelerden örneklerle açıklayacak.

MoMA, müzenin çağdaş sanat alanı MoMA PS1 işbirliğiyle, YAP: Yeni Mimarlık Programı’nı tasarım ve kent kültürüyle etkileşim yaratacak deneysel bir platform olarak geliştirdi. İstanbul Modern de YAP: Yeni Mimarlık Programı’nın uluslararası ortakları arasında yer alıyor. Barry Bergdoll’un da seçici kurulunda yer aldığı YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı’nın beş finalisti kasım ayında belli olmuştu. Beş finalistin önerdiği projeler arasında YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı’nda gerçekleştirilecek ilk geçici düzenleme projesi şubat ayının başında açıklanacak.

Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika

İstanbul Modern’in yeni konuşma dizisi, ABD’den önemli müze profesyonellerini İstanbul izleyicisiyle düzenli olarak buluşturuyor. Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika, çağdaş müzeciliğin ve geniş anlamda müze deneyiminin ayrıntılı biçimde ele alınacağı yeni bir iletişim platformu olmayı hedefliyor. ABD’deki müzeciliğin geçmişi ve sanat kurumları günümüzün müze uygulamaları üzerinde iz bırakarak tüm dünyadaki kültürel kurumların işleyişini etkiledi. ABD’nin önde gelen müzelerinin direktör, küratör ve departman yöneticilerinin bilgi ve deneyimlerini paylaşmaları için İstanbul’a davet edilmesi bu bakımdan önem taşıyor. Konuşmalar, müze yönetimi, küratöryel pratikler, koleksiyonlar ve arşivler, izleyici oluşturma ve halkla ilişkiler, eğitim ve sosyal programlar, etkinlik programları, yerel ve küresel pazarlama ve iletişim stratejileri, yeni teknolojiler, müze mimarisi ve müze iç alanlarının yeniden tanımlanması gibi temel konulara odaklanıyor.

Kasım 2012’den bu yana San Francisco Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi New York, Metropolitan Müzesi, New York Modern Sanat Müzesi ve Museum of the Moving Image gibi müzelerin direktör, küratör ve departman yöneticilerinin ağırlandığı Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika 2013 yazına kadar sürecek.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN