İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Bu Hafta İki Konserle Sevenleriyle Buluşacak

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Bu Hafta İki Konserle Sevenleriyle Buluşacak

711 views
0
PAYLAŞ

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası bu hafta iki konserle sanatseverlerin karşına çıkacak. Konserler, 18 Ocak Cuma Fulya Sanat Merkezi ve 19 Ocak Cumartesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde Saat 20.00’de gerçekleşecek. Şef Alpaslan Ertüngealp’ın yönetiminde gerçekleşecek bu iki konserde Solist Tahir Aydoğdu, F. Alnar’ın Kanun Konçertosu’nu seslendirecek.

 7.IDSO IMG_6367_800x511

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası bu hafta iki farklı mekanda klasik müzik konserlerine devam ediyor. Bu haftasonunda art arda iki gün konser verecek olan orkestra 18 Ocak Cuma akşamı Saat 20.00’de Fulya Kültür merkezinde, 19 Ocak Cumartesi ise yine saat 20.00’de Cennet Sanat ve Kültür Merkezi’nde sanatseverleri ağırlayacak.

Alpaslan_Ertungealp_400x600
Şef Alpaslan Ertüngealp

İDSO’nun 18 ve 19 Ocak’ta gerçekleşecek olan konserlerini Şef Alpaslan Ertüngealp yönetecek. Atina’da “Dimitri Mitropoulos” Uluslararası Şeflik Yarışması’nda elde ettiği birincilik ödülüyle dünya çapında tanınan Şef Ertüngealp,  uluslararası ödüllere sahip olan ilk İstanbul doğumlu şeftir. Başarılarıyla uluslararası platformlarda adından söz ettiren Şef Alpaslan Ertüngealp, St. Petersburg Filarmoni Orkestrası, İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası, Bordeaux-Aquitaine Ulusal Orkestrası, İstanbul Uluslararası Müzik Festivali başta olmak üzere bir çok önemli festival ve konserde görev almıştır.

Konser M.Mussorgsky’in Çıplak Dağda Bir Gece eseriyle başlayacak. Bestecisinin, orkestradan hiç dinleyemediği bu eserde Çıplak Dağ olarak belirttiği yer, Kiev’in Triglav dağıdır. Efsanelere göre bu dağ, her 24 Haziran’da cadıların gün doğumu şenliklerinde toplandığı yer olarak bilinir. Bu efsaneden etkilenerek oluşturduğu eser dört bölümden oluşmaktadır.

İDSO konseri, Çıplak Dağda Bir Gece eserinin ardından, Solist Tahir Aydoğdu’nun (Kanun) seslendireceği F. Alnar’a ait Kanun Konçertosuyla devam edecek. 1958’de son şeklini almış olan eser, ilk kez Ankara’daki Avusturya Büyükelçiliği salonundaki özel bir konserde seslendirilendirilmiştir. TRT Ankara Radyosu Kanun Sanatçısı ve Fasıl Topluluğu Şefi, babası Gültekin Aydoğdu’dan ilk müzik eğitimini alan Tahir Aydoğdu, ülkemizin sevilen gruplarından biri olan “Modern Folk Üçlüsü” ile uzun bir süre birlikte çalıştı. Dünyanın bir çok ülkesinde konserler veren Aydoğdu, Ferid Alnar’ın Kanun Konçertosu’nu bestecisinin dışında seslendiren ikinci sanatçı olma özelliğini taşımaktadır.

Konserin son bölümünde Borodin’in 2. senfonisi seslendirilecek. Eserin yazıldığı yıllarda, Borodin’in pek ilgi görmeyen birinci senfonisinden sonra ikinci senfonisi, ilk yorumunda önce beğenilmemiştir. Eserin orkestrasyonunu yeterli bulmayan Rimski-Korsakof ustaca öğretileriyle Borodin’i yönlendirmiş ve ertesi yılki seslendirmeyi kendisi yönetmiştir. Böylece eser dinleyiciler tarafından tanınmış ve sevilmiştir.

Yer: Fulya Sanat Merkezi                    Yer: Cennet Kültür Merkezi

Tarih: 18 Ocak 2013 Cuma                  Tarih: 19 Ocak 2013 Cuma

Saat:20.00                                            Saat:20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO)

Şef: Alpaslan Ertüngealp

Solist: Tahir Aydoğdu ( Kanun)

Program:  M. MUSSORGSKY      Çıplak Dağda Bir Gece

                 F. ALNAR                     Kanun Konçertosu

                 A. BORODIN                Senfoni No.2

Bilet Satış Yerleri:

Ana Gişe: Taksim Meydanı AKM Önü Tel: 0212 232 23 53

Konser Öncesi: Fulya Sanat Merkezi Gişesi

                          Cennet Kültür ve Sanat Merkezi Gişesi

Online Gişe: mybilet.com

www.idso.gov.tr

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN