Gülden Artun Son Resimleriyle Tem Sanat’ta

Gülden Artun Son Resimleriyle Tem Sanat’ta

1.655 views
0
PAYLAŞ

bisikletliler copy copy

 

Gülden Artun 25 Ocak – 23 Şubat 2013 tarihleri arasında son resimlerini Nişantaşı’nda, Tem Sanat Galerisi’nde sergileyecektir. 1953 yılında Ankara’da doğan sanatçı, 1971-1975 yılları arasında Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı öğreniminden sonra 1976’da Almanya’ya gitti. 1977 yılında Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nde başladığı resim öğrenimini 1983 yılında Marwan atölyesinde Meisterschülerin olarak bitirdi. 1981’de “Akademie der Künste” teşvik bursu, 1990’da Berlin Kültür Senatosu çalışma bursunu kazandı. Sanatçı çalışmalarını Almanya ve Türkiye’de sürdürmektedir.

 

 

dörtyol ağzı copy copyGülden Artun’un son yapıtlarında canlı doğanın kendi kendisine yeten ve sürekli hareket halinde olan harikulade yaşantısı ile ölü doğanın kımıltısızlığı arasındaki ikilem yer alıyor. Burada çizgiyle bir karşı geliş, başkaldırış gözlemlenir. İnsanın, nesnelliğin kımıltısızlığından kendisini kurtarıp, kendi doğasını keşfetme serüveni. Bir diğer tanımlamayla varoluşu sanatla arama dürtüsü. Yanıt beklemeden aramak, hep yolda olmak. Çizgiyle yaşamak, onunla mekânları bulmak, çizginin içinde, dışında, herhangi bir yerde canlı doğanın hareketini içselleştirmek.Çizgiyle fikri ortaya çıkarıp, onu bir başka düşünceye bağlamak, tıpkı zamanın tıklaması gibi onu da bir zaman sürecine sokmak, bir başka tanımla çizgiyi zaman yapmak. Resimlerdeki sürekliliğin, görüldüğü gibi bu anafikirle ilgisi vardır. İşte insanı, doğayı ve zamanı vurgulayan içerikler bu arayış esnasında oluşur. Burada ortaya çıkan en önemli ilk özellik o resmin ne olduğu değil, nasıl olduğudur. Ve bu nasılın yanıtında da görsellik, şiirsellikle kesişir.

 

Sergilenen yapıtlardaki çok yönlülük, buradaki yaşantıların çeşitliliğinden ve bu çeşitliliğin her defasında değişik bağlantılarla birbirini izlemesinden  ortaya çıkar. Onların gözlemlenen ortak özellikleri şiirsellik ve çok sesliliktir. Bu bağlamda “Yaşanmış çizgi hem görülür, hem de duyulur. Tabii içinde bulunulan zamanın ve yapılan resmin müzikalitesine bağlı olarak” diyor Gülden Artun.

 

Bu ilginç sergiyi galeride izleme olanağı bulamayanlar, Tem Sanat Galerisi’nin  www.temartgallery.com  adresinde devamlı güncel tutulan sayfalarında sergiye, galeri sanatçılarına ve geçmiş sergi arşivlerine  ulaşabilirler.

düğün hazırlığı copy copy

 

 

KONU: GÜLDEN ARTUN

SERGİ TARİHİ: 25 OCAK – 23 ŞUBAT 2013

YER / İRTİBAT:  TEM SANAT GALERİSİ / BESİ CECAN

TEL.:     (212) 2470899, 2341346

E.ağ:    www.temartgallery.com

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN