Dünya Roman Kahramanları 21 Aralık’ta İstanbul’da Buluştu.

Dünya Roman Kahramanları 21 Aralık’ta İstanbul’da Buluştu.

862 views
0
PAYLAŞ

Hepimizin bir roman kahramanı olmuştur veya  zaman zaman kendimizi  bir roman kahramanı olarak görmüşüzdür.

 4

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde, Maltepe Üniversitesi ve Roman Kahramanları Dergisi’nin ev sahipliğinde Dünya Roman Kahramanları Ulusal Komitesince uluslararası bir kültür projesi olarak hazırlanıp UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’na sunulan “2012 yılından itibaren her yıl 21 Aralık gününün dünyada Dünya Roman Kahramanları Günü, aynı haftanın da Dünya Roman Kahramanları Edebiyat Festivali” olarak kutlanması hayata geçirildi.

Festivalin açılış konuşmasını Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Köymen yaptı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay konuşmasında; romanın herkesin yaşamında özel bir yer tuttuğunu ifade etti. “Karamazov Kardeşleri ya da Tolstoy’un ve daha nicelerinin romanlarını, kendi edebiyatımızdan Yaşar Kemal‘i, Orhan Kemal’i, Kemal Tahir’i, Adalet Ağaoğlu’nu, bugünlerde Ahmet Ümit‘i, Orhan Pamuk’u okumamış olsaydım, yaşamımda ne kadar büyük bir darlık, ufuksuzluk olurdu. Roman; hepimizin ufkunu açan, dünyayı birbirinden haberdar eden çok önemli, çok yaygın, çok köklü bir edebiyat dalı” diye konuştu. Ayrıca ilk yazılı edebiyat eseri olan Homeros’un İliada’sının doğduğu Anadolu topraklarında, ilk kez kutlanacak olan ve bu bakımdan uluslararası edebiyatta ve medyada büyük ilgi göreceği düşünülen Dünya Roman Kahramanları Gününün, her yıl 21 Aralık’ta kutlanacağını ilan etti. Festivalde emeği geçen edebiyaçılarımıza ve sonraki nesillere aktarılmasını sağlayan okurlara teşekkür ederek, uluslararası işbirliği içinde kültürler arası iletişim ve empati kurmamızın çok önemli olduğunu belirtti.

Bakan Ertuğrul Günay, konuşmasının ardından Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü öğrencilerinin kostümler giyerek canlandırdığı dünyaca ünlü roman kahramanları ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Festivalin açılışına, Makedonya Kültür Bakanı Elizabeta Kanceska Milevska, Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hajdin Abazi, Hırvatistan Kültür Bakanlığı Genel Müdürü Dubravka Djuric Nemec ve Balkan ülkelerinin heyetlerinin yanı sıra ülkelerinin edebiyatlarını ve kendi roman kahramanlarını anlatmak üzere Arnavutluk’tan Entela Kasi ve Sadık Bejko, Bulgaristan’dan Theodora Dimitrova Dimova, Karadağ’dan Olivera Kujundžić ve Slobodan Vukanović, Kosova’dan Defrim Gashi, İbrahim Kadriu ve Bınak Kelmendi, Makedonya’dan Paskal Gilevski, Eftim Kletnikov ve Blazhe Minevski, Romanya’dan Gabriela Florica Adamesteanu ve Ion Bogdan Lefter, Sırbistan’dan Ljiljana Šop, Ljubica Arsić ve Gordana Cirjanic, Yunanistan’dan Dimitrios Mamaloukas, Athanasios Cheimonas ve Sebnem Hristakopulos katıldı.

Türk edebiyatının en önemli romancılarından Adalet Ağaoğlu, festivale onur konuğu olarak katıldı. İlk romanı Ölmeye Yatmak’taki ana karakter olan ve Türk roman sevdalılarının hafızalarında yer edinen Aysel’i anlattı.

Açılışın ardından, Kültür ve Turizm Bakanı Günay ile Makedonya Kültür Bakanı Elizabeta Kanceska Milevska kültür işbirliği alanında protokol imzaladı.Çeşitli etkinliklerin düzenleneceği Dünya Roman Kahramanları Edebiyat Festivali, 22 Aralık 2012 Cumartesi günü sona erecek.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN