‘Ariadne Naksos’ta’ operasını Mehmet Ergüven rejisörlüğünde yorumlanıyor

‘Ariadne Naksos’ta’ operasını Mehmet Ergüven rejisörlüğünde yorumlanıyor

2.399 views
0
PAYLAŞ

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, sezonun son opera prömiyeri olarak dünyaca ünlü besteci Richard Strauss’un en yenilikçi eserlerinden ‘Ariadne Naksos’ta’ operasını Mehmet Ergüven rejisörlüğünde yorumluyor.


Librettosu Hugo von Hofmannsthal’a ait olan ve ilk kez 1912’de Stuttgart’ta seyirci karşısına çıkan Ariadne Naksos’ta, Mehmet Ergüven rejisi Raoul Grüneis orkestra şefliği ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının yorumuyla 14 Nisan’da prömiyer yapıyor. İstanbul’da sahnelenen 3. Strauss operası olma özelliği taşıyan eser, iki sene önce Ergüven rejisiyle ilk defa İzmir’de seyirciyle buluşmuştu.
Eser, Viyana’nın en zengin adamının evinde gerçekleşen müzik suaresinde farklı oyunlar sahneleyen iki topluluğun, birbiri içine geçmiş dramatik ve komik hikayesini konu alıyor. Naksos Adası’nda sevgilisi tarafından terkedilen Ariadne’nin hüznünü, komedyen arkadaşlarının neşeli şarkıları ve müzikleri dağıtmak isterken bir anda Circe’nin elinden kurtularak Naksos’ gelen Bakhus’le aşık olması izleyenleri leziz bir aşk şarkısıyla güçlü bir finale davet ediyor.
Geçtiğimiz senelerde sahnelediği ve seyirciden büyük ilgi gören Figaro’nun Düğünü’nden sonra Araidne Naksos’ta eserini sahneye koyan Mehmet Ergüven, eserin müzikal karmaşasının her sanatçıyı bir solist gibi çalışmaya zorladığını ve armonik bir üslup yakalayabilmek için tüm kadronun aylardır hiç ara vermeden çalıştığını vurguluyor.
Eserde Ariadne’yi başarılı sopranolar Ayşe Ünel Sezerman ile Evren Ekşioğlu, Bakhus’u Hüseyin Likos ile Hakan Aysev canlandırıyorlar. Zerbinetta rolünde Nazlı Deniz Boran ve Sirel Yakupoğlu’nun yanısıra İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Evren Işık konuk olarak yer alıyor. Komedya grubunda ise Harlequin rolünde Bahadır Noyan Coşgun ve Alper Göçeri, Scaramuccio’da Çağrı Köktekin, Truffaldin’de ise Umut Tingür ve A. Haydar Taş oynuyorlar.
Eserin minimalist havasına en büyük katkıyı sağlayan dekorlar İsmail Dede, seyirciyi mitolojik döneme götüren kostümlerin yaratıcısı ise Gülay Korkut.  Işık tasarımı Oktay Kanca ve Metin Koçtürk; sahne üstü hareket ve jestler Neslihan Öztürk imzası taşıyor.
Sanatseverler ilk kez İstanbul’da sahnelenen Ariadne Naksos’tayı 14, 17, 19 ve 21 Nisan tarihlerinde orijinal dili Almanca ve Türkçe üst yazılı olarak Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi’nde izleyebilirler.
Bilet satış için : 0 216 346 15 31 – 120/121 

www.dobgm.gov.tr

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN