İstanbul caddelerinde ‘dinozor’ istilası!..

İstanbul caddelerinde ‘dinozor’ istilası!..

2.007 views
0
PAYLAŞ

Dinozorlar yaşıyor! 21 Ocak- 1 Şubat tarihleri arasında İstanbul caddelerinde 65 milyon yıl önce soyu tükenmiş bir dinozorla karşılaşmaya hazır mısınız? Taksim Meydanı’nda ya da arabanızla trafikte giderken yanınızdan her an bir dinozor geçebilir! Şaşırmayın!

İstanbullular 65 milyon yıl önce soyu tükenmiş olan dinozorların ‘en büyük ve en zekisi’ ile tanışmaya hazırlanıyor. 21 Ocak- 1 Şubat tarihleri arasında dinozorların en görkemlisi olarak bilinen Spinosaurus şehirde farklı noktaları gezerek İstanbullularla tanışacak.

Milyonlarca yıl önce soyları tükenmiş olan dinozorların İstanbul’daki yeni evleri  10bin m2 alan üzere kurulu, Avrupa’nın en büyük tema parkları arasında gösterilen Jurassic Land’de Eylül 2011’den itibaren hizmet veren ve tüm yıl boyunca açık olan Jurassic Land, 70 çeşit dinozor arasında tarihte en gösterişli cins olarak kabul edilen Spinosaurus’u 21 Ocak 2012, saat 13:00’de Taksim Meydanı’nda İstanbullularla tanıştırıyor. Etçil tür sınıfında olan Genç  Spinosaurus Taksim’den başlayarak iki hafta süreyle İstanbul’un 6 farklı bölgesinde İstanbullularla buluşacak ve ardından evine, Jurassic Land’deki  yeni yuvasına geri dönecek.

Dikenli sürüngen anlamına gelen, yaklaşık 100 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen Spinosaurus, tahmini beyin ağırlığının vücut ağırlığına oranına bakılarak dinozorlar arasında en yüksek zekaya sahip olduğu düşünülmektedir.

Gözlerinizi dört açın her an yanınızdan bir dinozor geçebilir!

Etkinlik tarihleri:

21 Ocak C.ts       Taksim-Harbiye arasında            13:00-17:00

23 Ocak Pts        Beşiktaş-Bebek arasında            12:00-17:00

25 Ocak Çrş        Bakırköy Meydan civarı               12:00-17:00

27 Ocak Cuma   Suadiye-Kızıltoprak arasında        12:00-17:00

28 Ocak C.ts       Suadiye-Kızıltoprak arasında        12:00-17:00

30 Ocak P.ts       Maslak-Zincirlikuyu arasında        12:00-17:00

01 Şubat Çrş       Kavacık-4.Levent arasında           12:00-17:00

 

SPINOSAURUS HAKKINDA:

Adı: SPINOSAURUS

Anlamı: “Dikenli” sürüngen

Yürüme alışkanlığı: İki ayağı  üzerinde, zaman zaman da küçük elli ön kollarını da kullanarak dört ayak üzerinde yürüyordu.

Beslenme biçimi: Etobur/Leşcil olduğu da düşünülüyor

Boyutları: Kol ya da bacak kemikleri henüz bulunamamış olduğundan, tahminlere dayanılarak, Spinosaurus’un yaklaşık olarak 16 ila 18 metre boyunda ve aşağı yukarı 4 ton ağırlığında olduğu düşünülüyor.

Doğal yaşam alanı: Deniz seviyesine yakın tropikler. Gür ve verimli ormanlarla kaplı taşkın ovalar. Gelgitli düzlükler, kanallar ve tropik bitkiler ihtiva eden ormanlar arasındaki kurak, yarı kurak kıyı araziler.

Yaşadığı zaman aralığı: Yaklaşık 100 milyon yıl önce

İlk fosil 1912’de Kahire (Mısır)’da bulundu.

Son bulgulara göre Spinosaurus bilinen bütün etçil dinozorlar içerisinde (ki buna Tyrannosaurus Rex ve Giganotosaurus da dahil) en büyük olanıdır.

Notlar: Spinosaurus’a ait fosil kalıntılar 2. Dünya Savaşı’ndaki bombalamalar esnasında yok oldu, ancak kafatasına ait başka parçalar son yıllarda gün yüzüne çıktı.

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN