Folk’un dahi ekibi Bratsch

Folk’un dahi ekibi Bratsch

1.612 views
0
PAYLAŞ

Folk’un dahi ekibi Bratsch, 3. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri ile Türkiye’de

 

Eşsiz yorumlarıyla Caz müziğine Çingene, Türk, Kürt, Ermeni ve Yunan müziklerinin enfes notalarıyla buluşturan Fransız müzik grubu Bratsch, Türkiye’ye geliyor. “3. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri” kapsamında 4 Şubat’ta Türk müzikseverlerle buluşacak olan Bratsch, birkaç saatlik müzik yolculuğu ile İstanbulluları Avrupa ve Asya’da müthiş bir medeniyet gezintisine çıkaracak

 

 

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en seçkin sanatçılarını, modern müziğe renk katan ünlü isimlerini müzikseverlerle buluşturmaya devam eden Avea, 3. Avea Sıra Dışı Müzik konserlerine folk müziğin ünlü grubu Bratsch ile devam ediyor.

Çingene, Ermeni, Türk, Rum ve Kürt ritimlerini enstrümanları ve sesleriyle bambaşka bir yorumla dünyaya duyuran Fransız müzik grubu Bratsch, 4 Şubat’ta İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’nde müzikseverlerle buluşmak için gün sayıyor. Özellikle Çingene müziğini caz ile birleştiren ve ortaya enfes eserler çıkaran Bratsch, şubat ayının soğukluğunda sımsıcak bir konser verecek.

Büyük babası Harputlu (Elazığ) olan ve Anadolu müziğine hayranlığını her fırsatta dile getiren Dan Gharibian (gitar ve vokal) ile Bruno Girard (keman) tarafından 1972’de temelleri atılan gruba, daha sonra Pierre Jacquet (kontrbas), Nano Peylet (klamet) ve François Castiello (akordiyon) katıldı.  Deneysel caz, Doğu Avrupa çingene müziği ve özellikle Django Reinhardt tarafından bulunan Manouche caz gibi çeşitli disiplinlerden gelen göçmen ruhlu Fransız müzisyenler kendilerine has yorumlarıyla farklı bir tat ortaya çıkardı.

Repertuvarının önemli bir kısmını kendi bestelerinden oluşturan, kurmaca folklorüyle Karadeniz’den Atlantik’e uzanan bir bölgeye hitap eden Bratsch, Tunus’la başladıkları konserlerini Moskova, Los Angeles, İstanbul, Montreal, Kazablanka gibi kentlerde sürdürdüler.

2010 yılında piyasa çıkan albümleri “Urban Bratsch” süresince esinlendikleri bu şehirlere Bratsch müziğini götürerek müziği bu noktalarda kutlamak isteyen grup geçtiğimiz sonbahar döneminden beri bu parçaları seslendiriyor.

Özellikle Çingene müziklerine yoğunlaşan, ezgileri orijinal haliyle yorumlamak yerine diğer kültürlerin birikimiyle harmanlamayı tercih eden Bratsch, İstanbullu hayranlarına Avea ile inanılmaz bir gece yaşatacak.

 

 

3. Avea Sıra Dışı Müzik Konser Takvimi:

 

11 Ekim 2011                  Erkan Oğur, Derya Türkan & Vincent Segal

2 Kasım 2011                  Zakir Hussain&Master of Percussion

17 Aralık 2011                 Diego El Cigala

14 Ocak 2012                  Anouar Brahem Quartet

4 Şubat 2012                Bratsch

10 Mart 2012                  Mostar Sevdah Reunion

27 Nisan 2012                 Susana Baca

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN