BALE SAHNESİNİN ROMANTİK KAHRAMANI YENİDEN SAHNEDE…

BALE SAHNESİNİN ROMANTİK KAHRAMANI YENİDEN SAHNEDE…

2.352 views
0
PAYLAŞ

Bale severlerden büyük ilgi gören “Don Kişot” balesi, dünyaca ünlü Türk koreograf Mehmet Balkan’ın koreografisi, İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları ile Portekiz Balesi Baş Dansçılarından Carlos Pinillos’un yorumuyla yeniden izleyici ile buluşuyor.

Miguel de Cervantes’in aynı ismi taşıyan romanından bale sahnesine taşınan eser, Ludwig Minkus’un bestesiyle Marius Petipa tarafından ilk kez 1869 yılında Moskova’da sahnelendi. Klasik bale dünyasının en pırıltılı ve ihtişamlı eserlerinden biri olan Don Quixote, İspanyol coşkusu ile harmanlanmış yüksek seviyedeki bale tekniğiyle halen dünyaca ünlü toplulukların repertuvarındaki en görkemli bale yapıtlarından biri olmaya devam ediyor.

Dünyanın önde gelen ülkelerinde hem dansçı hem de koreograf olarak ülkemizi başarıyla temsil eden Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlük Başkoreografı Mehmet Balkan’ın koreografisiyle sahnelenen eser, hayalindeki sevgili Dulcinea’yı bulmak üzere yola çıkan Don Quixote’un, Sevilla’da yaşayan iki genç âşık Kitri ve Basil’in kavuşması için atıldığı maceraları konu alıyor.

Müzik düzenlemesi Andrea Barlog’a, dekoru Tayfun Çebi’ye, kostümü Serdar Başbuğ’a ışık düzenlemesi ise Taner Aydın’a ait. Lale Balkan ve Deniz O. Yamanus tarafından sahneye konan eserin solist repetitörü Çiğdem Tezcür üstleniyor.

Eserin bu sene sürpriz bir konuğu da var. Portekiz Balesi Baş Dansçılarından Carlos Pinillos, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin özel bir daveti üzerine Basil’i Melih Mertel ile dönüşümlü olarak canlandıracak. Don Quixote’u Oktay Keresteci, Dulcinea’yı Deniz Zirek Kitri’yi Tülay Yalçınkaya/Zuhal Balkan, Espada’yı Mehmet Nuri Arkan, Mercedes’i Ebru Cansız Atay/Tatyana Egeli/Melike Manav dönüşümlü olarak canlandırıyorlar.

Böylesi romantik bir karakterin bale sahnesine “kahraman” kontenjanından girdiği bu rengarenk baleyi 26-28 Ocak ve 4-7-9 Şubat tarihlerinde Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi’nde izleyebilirsiniz.

Bilet satış için : 0 216 346 15 31- 120/121

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN