“AYKIRI PASQUALE” son kez sahnede

“AYKIRI PASQUALE” son kez sahnede

2.289 views
0
PAYLAŞ

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, ünlü İtalyan bestecisi Gaetano Donizetti’nin “Gülünç Opera” tarzının en önemli örneklerinden biri olan “Don Pasquale” adlı operasını deneyimli rejisör Recep Ayyılmaz yönetiminde son kez Kadıköy Süreyya Operası’nda sahneliyor.

İki sezon önce izleyici ile buluşan Don Pasquale operası, ilerlemiş yaşına rağmen çapkınlıktan vazgeçmeyip geçkin yaşına rağmen eş arayan Don Pasquale ile onu zekasıyla baştan çıkaran genç ve güzel Norina’nın komik öyküsünü konu alıyor.

Eserin sahnelenme aşamasında muhalif bir tavır ortaya koyan yönetmen Recep Ayyılmaz, opera izleyicilerinin bugüne kadar sahnede görmeye alışık olmadığı nüanslara da yer verdiğini belirtiyor. Bu şekilde klasikleşmiş bir operanın bile gündelik hayatımızdan enstantaneler taşıdığını, bunun da eser ve seyirci arasındaki samimi ama aynı zamanda şeffaf bir köprü olduğunu vurguluyor.

Librettosunu Michele Accursi’nin yazdığı eserin orkestra şefliğini Leonhard Garms yapıyor. Dekor Ferhat Karakaya, kostümler Çimen Somuncuoğlu ışık ise Metin Koçtürk imzası taşıyor. Eserde “Norina” rolünde Ayten Telek/Hande Soner/Sevim Zerenaoğlu; “Ernesto” rolünde ise Arda Doğan/Caner Akın oynuyorlar. “Malatesta” ya Caner Akgün/Kevork Tavityan/Önay Günay, “Don Pasquale”ye Ali İhsan Onat/Bülent Ateşoğlu, “Noter” rolüne ise Utku Bayburt hayat veriyorlar.

Etkileyici kurgusuyla büyük beğeni toplayan ve sahnelendiği günden bu yana kapalı gişe oynayan Don Pasquale 8 ve 10 Aralık tarihlerinde Kadıköy Süreyya Sahnesi’nde son kez sanatseverlerle buluşacak.

Bilet satış için : 0 216 346 15 31 / 120

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN