T.C. Maltepe Üniversitesi Lordlar Kamarası’nda!

T.C. Maltepe Üniversitesi Lordlar Kamarası’nda!

1.382 views
0
PAYLAŞ

Türkiye’den Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (SOYAÇ) temsil ettiği ve 14 ülkeden 10 kuruluşun bir araya gelerek oluşturduğu uluslararası “Safe Families Safe Children’ (SFSC) Uluslararası Koalisyonu” tarafından kitapçık haline getirilen terapotik model, İngiliz Parlamentosu’nun Lordlar Kamarası’nda düzenlenen toplantıda tanıtıldı.
Uzun yıllar Ekvator ve Meksika’da başarı ile uygulanan ve bir kitapcık haline getirilen terapotik model, 8-9 Kasım 2011 tarihlerinde, İngiliz Parlamentosu’nun Lordlar Kamarası’nda gerçekleştirilen “Şiddet Kısır Döngüsünün Kırılması-Toplumdan En Fazla Dışlananlar İçin Bir Gelecek Yaratılması” (Breaking the cycle of violence-Building a future for the most excluded) başlıklı iki önemli toplantıda tanıtıldı.

Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özden Bademci’nin de katıldığı toplatıda, EveryChild, Chair of Bond, Wave Trust gibi önemli uluslararası sivil toplum kuruluşlarının yönetim kurulu başkanlarının yanı sıra travmatik stres konusunda uluslararası çok önemli çalışmaları olan Prof. Dr. Felicity de Zulueta konuşmacı olarak yer aldı.

“Safe Families Safe Children” yaklaşımının da tanıtıldığı toplantılarda konuşmacılar, özellikle hükümetlerin, bağışçıların çocuklara ve ailelerine gerçekten yardım edebilecek olan uzun soluklu, kalıcı, terapotik yaklaşımlar yerine çocukların sadece fiziksel ihtiyaçlarının karşılanmasının amaçlandığı kısa süreli çözümlere yönelme eğilimlerini en büyük sorun olarak ortaya koydu.
Sokakta yaşayan ve çalışan çocuklarla çalışan başarılı kuruluşların oluşturduğu uluslararası bir koalisyon olan SFSC, bu alanda araştırmalar yaparak etkili yaklaşımlar geliştirerek, toplumdan en fazla dışlanan grubu oluşturan sokak çocuklarının haklarını elde etmelerine ve daha sonraki yaşamlarında, psikolojik olarak dirençli olmalarında etkili olacak duygusal ve ilişkisel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik terapotik yaklaşımlar geliştiriyor.

Lord Hannay’in ev sahipliğinde ve milletvekili Russel Brown’un başkanlığında Avam Kamarası ile Lordlar Kamarası üyelerinin bulunduğu Tüm Partiler Parlamenterler Grubu (All Party Parliamentary Group) tarafından gerçekleştirilen toplantılarda; model, bu alanda hizmet veren, aralarında UNICEF gibi önemli sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu yönetim kurulu başkanları, üst düzey bürokratlar ve İngiliz milletvekillerine sunuldu.

Daha ayrıntılı bilgi için
SOYAÇ  (Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi )
Yrd. Doç. Dr. Özden BADEMCİ
SOYAÇ Müdürü
Marmara Eğitim Köyü Maltepe Üniversitesi
34857 Maltepe / İSTANBUL
Tel:         0216 626 10 50 / 2245
Faks:        0216 626 11 13
e-posta:      soyac@maltepe.edu.tr
www.maltepe.edu.tr

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN