İstanbul TCHAIKOVSKY ile dans ediyor…

İstanbul TCHAIKOVSKY ile dans ediyor…

2.108 views
0
PAYLAŞ

1972 yılında kurulan ülkemizin ilk ve tek özel bale kuruluşu Çağdaş Bale Topluluğu, 40. yılını ünlü rus besteci Tchaikovsky’nin müzikleri ile hazırladığı gösteri ile kutluyor.  Geniş bir repertuvara sahip olan toplulukta bugüne kadar ikiyüzden fazla dansçı görev aldı. Koreografisini, topluluğun kurucusu ve genel sanat yönetmeni Cem Ertekin‘nin yaptığı “Bir Yürekten Bir Yaşamdan TCHAIKOVSKY” adlı yapıt onbeş kişilik genç ve dinamik profesyonel dansçı kadrosu bale severlerle buluşuyor…

Türkiyenin ilk özel bale topluluğu olan Çağdaş Bale Topluluğu, 1972 Haziran’ında Cem Ertekin ve Nildan (Tuğbay) Atsız tarafından kuruldu ve ilk kez Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde “Başlangıç” adlı eserle perdelerini açtı.

Türkiye’de ilk kez 1985 yılında ” 29 Nisan Dünya Dans Günü’nü kutlayan topluluk, 1992 yılında “İstanbul Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali “ programında yer aldı ve  1999 yılında düzenlenen ” Dans Platform Türkiye “ festivaline katıldı. Ayrıca bale sanatının yeni boyutlarını tanıtma ve sevdirme amacıyla yurt içinde turneler gerçekleştirdi.

Repertuvarında; Tozlu Hayaller, Samson Dalila, Kaotika, Kesitler, Zorba,Genç Adam ve Ölüm, Hamet, Carmina Burana,  İlkbahar Ayini, Ferhat ile Şirin, Romeo ve Juliet, Giselle, La Sylphide, Equinoxe, Operadaki Hayalet, Üçlem Litany, Saraydan Son Anılar, Tango Ballet, Medea, Konuş Onunla, İstanbul Mozaikleri, Kuma, Arzu Tramvayı, Grek Süiti, Narcissus, Let Me Cry ve Kanlı Düğün eserleriyle  bugüne kadar hiçbir kurumdan destek almadan varlığını sürdüren Çağdaş Bale Topluluğu,  ” Bir Yürekten Bir Yaşamdan TCHAIKOVSKY “adlı yapıtı ile 40. yılını kutluyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN