Flamenko Dehası “CANIZARES” ile çok özel

Flamenko Dehası “CANIZARES” ile çok özel

1.641 views
0
PAYLAŞ

 

 

 

 

Flamenko müziklerini duygu yüklü bir mesajla dinleyiciye ulaştıran gitar virtüözü Canizares, dünyanın en ünlü müzisyenleriyle çalışmış ve solo kariyerinde de birbirinden özel albümlere imza atmış bir sanatçı ve efsane Paco De Lucia ile çalışmak dışında, Carlos Saura gibi efsane yönetmenlerin filmlerine de müzikler yapmış.  İspanyol Akademi Ödüllü Canizares, yeni albümü “Cuerdas del Alma – Strings of the Soul” ile 3 Kasım’da Cemal Reşit Rey’in konuğu oluyor. Ünlü sanatçı yepyeni albümünü, projelerini ve çok etkilendiği İstanbul’u anlatıyor. Cenk Erdem.

 

1. Dünyaca meşhur Berlin Filarmoni Orkestrası’nın davet ettiği ilk İspanyol gitarist ve Placido Domingo’dan sonra ikinci İspanyol müzisyen olarak tarihe geçiyorsunuz, bu kadar prestijli bir orkestra ile yaşadığınız deneyimi bize nasıl tarif edersiniz?

Aslında bana çok heyecanlı bir macera gibi göründü ve öyle de oldu. Aynı zamanda bu işbirliğinin benim için önemini de bildiğimden bir şekilde sorumluluk hissettim.

Şef Simon Rattle ile çok doğal bir bağ kurabildik ve hayal edebileceğim en harika şekilde birbirimizi anlayabildik. Orkestra oldukça yüksek kalitede bir müziğe ve tekniğe sahipti ve onlarla birlikte çalıyor olmaktan gerçekten keyif aldım.

2. “Cuerdas del Alma – Strings of the Soul” sizin beşinci albüm çalışmanız, bu albümde “Ruhun Yaylıları” başlığıyla nasıl bir gönderme yapmış oluyorsunuz?

Sembolik olarak, ruhumuzda müzik yapacak yaylılarımız var. Ayrıca bu yaylıları harekete geçirip bize keder, keyif, aşk vb. hisler verecek deneyimler ve duygular yaşıyoruz. Umarım bu albüm “Strings of the Soul”, hayal edebileceğiniz tüm olumlu duyguları yaratabilecek şekilde ruhunuzun yaylılarını okşar.

3. Bu albümle hayal edilebilecek en güzel duyguları yaratmaya çalıştığınızı söylüyorsunuz, o halde bu albümde kedere yer yok diyebilir miyiz?

Sanırım, “keder” bile olumlu bir duygu olarak düşünülebilir. Çünkü birçok farklı duygusu olan kişi (keder, aşk, mutluluk vb.) çok zengin biri olabilir ve kederi hissetmiş biri , bir başkasının acısını da anlayabilir. Her durumda, herhangi bir duygu taşımak bence olumlu. Keder ayrıca kişiyi güzelleştirir, çünkü zor durumlarla karşılaştığımızda, daha iyi hissedebilmek için yeni bir yol bulmaya çalışabiliriz. Bu bizi oldukça yaratıcı kılar.

4. Daha önce İstanbul’da bulunduğunuz halde şehri keşfetmeye vaktiniz oldu mu?, İstanbul hakkında en çok neler biliyorsunuz?

Geçen sefer İstanbul’da birçok güzel yer gezebildim. Örneğin, Aya Sofya ziyaretimde çok güçlü duygular hissettim ve geçen sefer Cemal Reşit Rey’de çaldığımda da çok güçlü duygularla sahnedeydim, çünkü Türkiye’deki izleyicinin flamenko müziklerine ne kadar yüksek düzeyde hakim olduğunu görmüştüm. Ayrıca Cemal Reşit Rey’de sahnedeyken seyircinin duygusunu da direkt olarak hissedebildiğim için büyük heyecan duydum. Bu yüzden Türkiye’de yeniden çalmak için sabırsızlanıyorum.

5. Paco De Lucia gibi bir efsane ile 10 yıl çalışmanın yanında Alejandro Sanz, Peter Gabriel gibi birçok ünlü isimle de işbirliği yaptınız, peki gelecekle ilgili başka işbirlikleri?

Elbette, tüm dünyada bilinen çok büyük ve saygıdeğer birçok sanatçıyla sırada bir dolu projem var, sadece flamenko müzisyenleri değil, ayrıca farklı türlerde müziklerden sanatçılarla ve prestijli büyük orkestralarla projelerim var. Çeşitli nedenlerden daha şimdiden isimleri vermem doğru olmayabilir, ancak çok yakın bir gelecekte bu projeleri keyifle paylaşıyor olacağım.

Psikolog DJ/ Twitter: @thecenkerdem

Diğer yazıları >>

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN