Hiç uyumayan şehirden izlenimler ve canlı canlı İrene kabusu!

Hiç uyumayan şehirden izlenimler ve canlı canlı İrene kabusu!

1.820 views
0
PAYLAŞ

Arkitera Mimarlık Merkezi’nin 10. yılı nedeniyle Türkiye’nin mimarlık alanında verdiği ilk seyahat bursunun kazananı Yelta Köm 8 Ağustos tarihinde başladığı  üretimin peşinde temalı gezisinin son durağı olan Buenos Aires’e ulaştı.
Bugüne kadar sırasıyla Mumbai, Guangzhou, Pekin, New York, San Francisco ve  Mexico City şehirlerini ziyaret eden Yelta
tüm deneyimlerini fotoğraf ve video’larla arkiteraon.com üzerinden takipçileriyle paylaştı.

Hiç uyumayan şehirden izlenimler ve canlı canlı İrene kabusu!

Dördüncü durağı olan New York’ta MoMA, New Museum, High Line, Wall Street, Times Meydanı gibi dünyaca ünlü mekanları gezen Yelta, bunların yanısıra ünlü Çin mahallesi, 9/11 felaketinin yaşandığı alanda edindiği izlenimleri de gezi notlarına ekliyor. Amerika’da gerçekleşen Irene kasıgası sırasında New York’ta bulunan Yelta, bu ilginç gözlemini de notlarında “ah İrene, vah İrene” başlığıyla paylaşıyor.

Amerika’daki New York gezisinden sonra Meksika’ya varan Yelta’nın buradaki ilk durağı başkent Mexico City oluyor. Yelta, Mexico City’de kamusal alanların oldukça yoğun olduğunu ve anıtsal heykellerin de kentin her noktasında yer aldığını dile getiriyor. Anıtsal heykellerin, Meksika’nın bağımsızlığını kazandıktan sonra çeşitli ülkelerden gelen hediyeler olduğunu söyleyen Yelta, bunlardan, kentte nirengi oluşturan melek heykelinin Berlin’deki Siegesaule’nin aynısı olan Almanya’dan gelmiş bir hediye olduğunu belirtiyor.

Bunların dışında metro sisteminden de bahseden Yelta, bu sistemin modern Meksika projesinin temellerinden olduğunu söylüyor. Kentin ilginç gelişim hikayesini anlatan Yelta, buranın ufak bir ada olarak su üzerinde geliştiğini söylüyor. Devlet binaları ve anıtsal heykellerle örülü bu kentin devasa meydanın ise, halkın eylemlerini ve protestolarını gerçekleştirmesi için kullanıldığını dile getiren Yelta, meydanın, politik bir söylemi işaret etmekten ziyade toplumun yanlış olana karşı durduğu bir mekan olduğunu söylüyor.

Meksika’dan sonra son durağı olan Buenos Aires’e varan Yelta, sosyal medya araçlarını aktif bir şekilde kullanarak yaşayacağı deneyimleri twitter.com/arkiteraon ve facebook.com/arkiteraon hesabından meraklıları ile paylaşacak, tutacağı web günlüğü ise www.arkiteraon.com  sitesi üzerinden izlenebilecek.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN