Sony : Hızlı fotoğraf makineleri α77 ve α65

Sony : Hızlı fotoğraf makineleri α77 ve α65

1.649 views
0
PAYLAŞ

Sony, Alpha Ailesi’ni, 24.3 megapiksellik α77 ve α65 adlı iki yeni üye ile genişletiyor. Sony’nin genişleyen Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ne sahip fotoğraf makineleri serisi, fotoğrafseverler için daha cazip özelliklerle geliyor. Serideki α77 modeli, faz-bulmalı AF ile 12 fps’de tam çözünürlüklü sürekli art arda çekim yapan dünyanın en hızlı* fotoğraf makinesi unvanını taşıyor. α77 ayrıca, 11 çapraz sensör ile yeni geliştirilen 19 noktalı AF sistemi ve dünyanın ilk* üç şekilde eğilen Xtra Fine LCD’sine sahip. Her iki yeni model de Exmor APS HD CMOS Sensörünü, gelişmiş BIONZ işlemciyi ve dünyadaki ilk** çok yönlü bilgi ekranlı XGA OLED Tru-Finder™’i kullanıyor.


* 24 Ağustos 2011 itibariyle APS-C boyutundaki sensörü ile değiştirilebilir lensli dijital fotoğraf makineleri arasında (sadece α77).

** 24 Ağustos 2011 itibariyle APS-C boyutundaki sensörü ile değiştirilebilir lensli dijital fotoğraf makineleri arasında.

(24.08.2011 – İstanbul) – Sony, ileri seviyedeki amatörlere ve fotoğrafla ciddi olarak uğraşanlara cazip gelen iki yeni A-mount modeli ile Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ne sahip fotoğraf makinesi yelpazesinin cazibesini artırdı.

 

Sony’nin Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’nde yaptığı son yenilikler, SLT-A77 (α77) ve SLT-A65’i (α65) sınıfının en hızlı ve en hassas değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri haline getiriyor. Her iki fotoğraf makinesinin de ergonomisi elden  geçirilmiş durumda ve bu değişiklik, makineleri rahatça tutmak için gerçekleştirilmiş yeni bir tasarımı ve yüksek çözünürlüklü XGA OLED Tru-Finder™ üzerinden çekimi izlerken ‘gözü kapalı’ bir şekilde dokunarak kullanılan yeni düğme düzenini de içeriyor.

 

Beğenilen α700 DSLR’den sonra uzun süre beklenen α77, zorlu fotoğraf işlerinin kolaylıkla idare edilmesi için performansta ve sağlam yapıda yenilikler getiriyor. Sony’nin α77 ve α65 Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ne sahip değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri, Ekim 2011 itibariyle satışa sunuluyor.

Çok hassas çekim

α77, tam zamanlı faz-bulmalı otomatik odaklama ile tam çözünürlüklü resimleri saniyede 12 kare hızda arka arkaya çekerek, dünyanın en hızlı sürekli AF çekim performansı* ile övünüyor. α65, bütün yarı profesyonel kameraları gerçek anlamda geride  bırakarak, benzer bir etkileyici 10fps’lik çekim hızı sağlıyor.

 

Hareket eden nesnelerin hassas bir şekilde AF ile izlenmesi, 11 çapraz sensörlü yeni geliştirilen 19 noktalı otomatik odaklama sistemi sayesinde canlı bir şekilde ve şimdiye kadarkinden çok daha hassas bir şekilde gerçekleşiyor. (α65: 3 çapraz sensörlü 15 noktalı AF). İzleme Odaklaması, hedef bir an için başka bir nesnenin hareketi tarafından gizlense bile, belirlenen bir hareketli nesne üzerinde doğru bir şekilde odak kilitlenmesini sürdürüyor.

 

Anında yanıtlar, profesyonel sınıfın odaklama ile çekim arasındaki minimum yaklaşık 0.050 saniyelik süresini sağlayan yeni bir elektronik ön obtüratör perdesi tarafından destekleniyor.

Eşsiz görüntü kalitesi ve yaratıcılık seçenekleri

α77 ve α65’in her ikisi de Sony’nin yeni geliştirdiği Exmor APS HD CMOS sensörünü kullanıyor ve etkin 24.3 megapiksel çözünürlüğe sahip.

 

Sensör, kamera sensöründen gelen büyük miktarlardaki yüksek hızlı verileri işleyen Sony’nin BIONZ görüntü işleme motorunun elden geçirilmiş son sürümü ile birlikte çalışıyor. Bu eşsiz sensör ve BIONZ işlemci kombinasyonu, eşsiz çekim yanıtları, ayrıca fotoğraf veya Full HD video çekerken çok düşük gürültü seviyesi ile kusursuz bir görüntü kalitesi sağlıyor.

 

ISO 100 – 16,000 aralığındaki geniş hassaslık yelpazesi ISO 50’ye kadar genişletilebiliyor (sadece α77). En yüksek hassaslık seviyesinde her iki kamera da çok düşük pozlama süresi ile hızlı spor hareketlerini dondurabiliyor veya flaşsız olarak atmosferik düşük titreşimli çekimleri yakalayabiliyor. Düşük ISO ayarları, hareket eden suyun etkileyici çekimlerini elde etmek için uzun bir pozlama süresi ile birlikte ideal oluyor.

 

α77 ve α65, eşsiz çözünürlükte bir vizör ile geliyor

Her iki kamera da dünyanın ilk XGA OLED Tru-Finder™’ını sunuyor. 2,359,396 noktalı (XGA) eşsiz bir çözünürlük ile bu hassas elektronik vizör, klasik elektronik vizörlerden 10 kat daha yüksek olan %100 kare kapsamı ile aydınlık, detaylı, yüksek kontrastlı görüntüler sunuyor ve sınıfındaki tüm diğer profesyonel optik vizörlerden daha geniş bir görüntü alanı sağlıyor.

 

Detaylı çekim bilgisi, beş ekran modu seçeneği ile gösteriliyor. Ayarlı pozlamanın, beyaz dengesinin ve diğer ayarların etkisi, gerçek zamanlı olarak Tru-Finder™’da izlenebiliyor. İnce odaklama ayarı, görüntünün bir bölümüne zum yapılarak da doğrulanabiliyor.

 

Bir düğmeye dokunulduğunda Smart Teleconverter, görüntü sensörünün büyütülmüş merkez kısmını gösterir. Bu, yüksek çözünürlüklü XGA OLED Tru-Finder™’da net gösterime ve 1.4x veya 2x dijital zum faktörü ile 12 megapiksel olarak görüntü alınmasına izin veriyor. Sonucu kontrol etmek için gözünüzü Tru-Finder™’dan çekmeniz gerekmiyor. Bu da fotoğrafçıların yaratıcılığa odaklanmalarını sağlıyor.

 

Fotoğraf ve videolar, mükemmel detay ve kontrast için yüksek çözünürlük (912,000 nokta) ve TruBlack teknolojisini sunan, açısı ayarlanabilir 7.5 cm (3.0″) Xtra Fine LCD’de düzenlenebiliyor ve incelenebiliyor. Ekstra bir yenilik olarak α77, herhangi bir açıda zahmetsizce kadrajlama için serbestçe eğilebilen ve ekseni etrafında dönen, 3 yoldan ayarlanabilir dünyanın ilk ekranını sunuyor. (α65: 2 yoldan ayarlanan LCD).

Full HD video

α77 ve α65, Sony’nin önceki Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ne sahip fotoğraf makinelerinde de bulunan, övgüler alan Hızlı AF Full HD Film çekimlerine de yenilikler getiriyor. Faz Bulma, hareket halindeyken bile portre video çekimlerinde doğru odaklanmayı sürdürüyor.

 

Tüketicilere yönelik APS-C kameralar için bir başka ilk de, Full HD videonun şimdi 50p (kademeli) kare hızında desteklenmesi. Bu da AVCHD (Ver. 2.0) formatındaki son gelişmeleri yansıtıyor. 25p çekim, güzel film videoları çekmek için de hazır. Yaratıcı video seçenekleri, fotoğrafçıların alışık oldukları elle odaklama ve P/A/S/M pozlama modlarının eklenmesi ile daha da genişletildi.

Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi α77’de daha da geliştirildi

Fotoğrafseverlere yönelik α700 DSLR’nin doğal bir devamı olan α77, pratik olarak parmak ucu ile çalıştırmak için çift kontrol kadranını ve makinenin üstüne yerleştirilmiş LCD veri ekranını getiriyor. Dayanıklı gövde, güç ve hafiflik için magnezyum alaşımlı panellerden oluşturulmuş durumda. Denetim tuşları, toz ve nemin etkilerine karşı korunmalı. Bunlar α77 için yeni SAL1650 lens ve VG-C77AM Dikey Tutamak ile HVL-F43AM flaş birimi tarafından sunulan benzer koruma seviyesi ile tamamlanıyor.

 

Fotoğraf makinesinin dayanıklılığı belgelerle de kanıtlanıyor. Makinenin yeni obtüratör birimi 150,000 devirde test edildi ve objektif hızının minimum 1/8000 sn’yi desteklediği görüldü (1/250 sn flaş senkronizasyonu). Yerleşik GPS, fotoğraf ve videolara otomatik olarak yer verisinin eklenmesine olanak tanıyor.

Yeni DT 16-50mm F2.8 SSM zum lens ve aksesuarlar

Her iki fotoğraf makinesi için uyumlu olan A-mount lenslerin büyüyen yelpazesi, şimdi portre ve günlük çekimler için ideal olan 16mm geniş açılı sessiz ve aydınlık DT 16-50mm F2.8 SSM standardı da içeriyor.

 

Yüksek performanslı lens, toza ve neme dayanıklı bir tasarıma sahip ve sabit maksimum F2.8 diyafram açıklığında yaklaşık 3x’lik bir zum aralığı sunuyor. Optik performans, bütün odak uzaklıklarında sapmayı minimumda tutmak için iki asferik (yuvarlak) eleman ve üç ED cam eleman tarafından destekleniyor. Dahili bir SSM (Super Sonic wave Motor / Süper Ses Dalgası Motoru) sürücü, hızlı ve sessiz olarak otomatik odaklamayı garantiliyor.

 

Bir seçenek olarak bulunan toza ve neme dirençli VG-C77AM Dikey Tutamak, dikey çekim pozisyonlarında kameranın rahat idare edilmesini sağlıyor. Kamera, Memory Stick PRO Duo™ medya kullanıldığında, yaklaşık 1600 çekim (LCD monitörle) / 940 çekim (Tru-Finder™ ile) için çekim gücünü iki katına çıkarmak amacıyla iki adet NP-FM500H InfoLITHIUM pil taşıyabiliyor.

 

Kompakt ve çok yönlü HVL-F43AM harici flaş, güçlü bir GN43 çıkışı, Quick Shift Bounce ayarı, kablosuz orantı kontrolü ve toz/neme dirençli bir tasarımı ile bütün A-mount fotoğraf makineleriyle mükemmel sonuçlar almak için uygunlaştırılmış durumda. Bunlar, bir sırt çantasını, yumuşak taşıma çantalarını, LCD koruyucuları ve mercek kupalarını içeren diğer yeni A-mount sistem aksesuarları ile tamamlanıyor.

 

Önemli Teknik Özellikler

Önemli Özellikler SLT – A77 SLT – A65
Tip Değiştirilebilir lensli dijital fotoğraf makinesi, yerleşik flaşlı Değiştirilebilir lensli dijital fotoğraf makinesi, yerleşik flaşlı
Lens Uyumluluğu Sony A-mount lensler. Minolta ve Konica Minolta AF lenslerle de çalışır Sony A-mount lensler. Minolta ve Konica Minolta AF lenslerle de çalışır
Görüntü Sensörü APS-C tipi (23.5 x15.6 mm), Exmor APS HD CMOS sensör, RGB ana renk filtreleri ile APS-C tipi (23.5 x15.6 mm), Exmor APS HD CMOS sensör, RGB ana renk filtreleri ile
İşlemci BIONZ™ görüntü işlemcisi BIONZ™ görüntü işlemcisi
ISO Hassaslık Aralığı AUTO (ISO 100 – 1600, ISO 100-12800 daha üst veya daha düşük limitlerle seçilebilir), ISO 100 – 16000 seçilebilir (ISO 50’ye genişletilebilir), Multi Frame NR (ISO 25600’e kadar genişletilebilir) AUTO (ISO 100 – 1600), ISO 100 – 16000 seçilebilir, Multi Frame NR (ISO 25600’e kadar genişletilebilir)
Görüntü Kalitesi Modları RAW, RAW&JPEG, JPEG Fine, JPEG Standard, JPEG Extra Fine RAW, RAW&JPEG, JPEG Fine, JPEG Standard
HDMI Konnektör ve BRAVIA Sync HDMI mini konnektör (Type-C), BRAVIA Sync (link menüsü), PhotoTV HD, DVDirect uyumlu HDMI mini konnektör (Type-C), BRAVIA Sync (link menüsü), PhotoTV HD, DVDirect uyumlu
Görüntü Boyutu: 3:2 (piksel) L boyutu:  6000 x 4000 (24M) 

M boyutu:  4240 x 2843 (12M)

S boyutu:  3008 x 2000 (6M)

L boyutu:  6000 x 4000 (24M) 

M boyutu:  4240 x 2843 (12M)

S boyutu:  3008 x 2000 (6M)

HD film kaydı Kayıt formatı: AVCHD 2.0 / MP4 

Video sıkıştırma: MPEG-4 AVC (H.264)

Görüntü boyutu (piksel) (PAL): AVCHD: 1980×1080 (50p / 28M / PS, 50i / 24M / FX,  50i / 17M/FH, 25p / 24M / FX, 25p / 17M / FH), MP4: 1440×1080 (25fps / 12M), VGA: 640×480 (25fps / 3M)

Kayıt formatı: AVCHD 2.0 / MP4 

Video sıkıştırma: MPEG-4 AVC (H.264)

Görüntü boyutu (piksel) (PAL): AVCHD: 1980×1080 (50p / 28M / PS, 50i / 24M / FX,  50i / 17M/FH, 25p / 24M / FX, 25p / 17M / FH), MP4: 1440×1080 (25fps / 12M), VGA: 640×480 (25fps / 3M)

Elektronik Vizör XGA OLED, 1.3 cm (0.5 tip) elektronik vizör (2,359,296 nokta etkin çözünürlük), %100 kare kapsamı ile, beş ekran modu ve ızgara çizgili ekran modları. XGA OLED, 1.3 cm (0.5 tip) elektronik vizör (2,359,296 nokta etkin çözünürlük), %100 kare kapsamı ile, beş ekran modu ve ızgara çizgili ekran modları.
LCD 7.5 cm (3.0-tip) geniş tipte TFT, TruBlack teknoloji ile Xtra Fine LCD: 921k nokta çözünürlük ile 7.5 cm (3.0-tip) geniş tipte TFT, TruBlack teknoloji ile Xtra Fine LCD: 921k nokta çözünürlük ile
SteadyShot™ INSIDE EVET EVET
Toza karşı Sistem Düşük geçişli filtre üzerinde elektrik yüklü koruma kaplaması ve görüntü sensörü değiştirme mekanizması Düşük geçişli filtre üzerinde elektrik yüklü koruma kaplaması ve görüntü sensörü değiştirme mekanizması
Odaklama Modları AF/MF seçilebilir. 

AF modları: Tek çekim AF, Otomatik AF, Sürekli AF

AF/MF seçilebilir. 

AF modları: Tek çekim AF, Otomatik AF, Sürekli AF

Otomatik Odaklama Sistemi TTL 19-noktalı faz bulmalı AF sistemi, 11 çapraz sensör ile TTL 15-noktalı faz bulmlıa AF sistemi, 3 çapraz sensör ile
Pozlama Modları AUTO, AUTO Gelişmiş (AUTO+), Sahne Seçimi, Panorama Çekimi, 3D Panorama Çekimi, Sürekli İleri Öncelikli AE, Film, Programlı AE (P), Diyafram öncelikli (A), Enstantane önceklikli (S), Elle (M) AUTO, AUTO Gelişmiş (AUTO+), Sahne Seçimi, Panorama Çekimi, 3D Panorama Çekimi, Sürekli İleri Öncelikli AE, Film, Programlı AE (P), Diyafram öncelikli (A), Enstantane önceklikli (S), Elle (M)
Pozlama Ölçüm Sistemi 1200-bölge değerlendirme ölçümü 1200- bölge değerlendirme ölçümü
Pozlama Ölçüm Modları Çok bölgeli, Merkez ağırlıklı, Nokta Çok bölgeli, Merkez ağırlıklı, Nokta
Sahne Seçimi Portre, Manzara, Makro, Spor Hareketleri, Günbatımı, Gece Portre, Gece Görüşü, Elle Alacakaranlık Portre, Manzara, Makro, Spor Hareketleri, Günbatımı, Gece Portre, Gece Görüşü, Elle Alacakaranlık
Resim Efekti 11 mod (15 efekt): Gri Sayısını Azaltma (Renkli, B/W), Popüler Renk, Eski Fotoğraf, Kısmi Renkli (R,G,B,Y),Yüksek Kontrastlı Tek Renk, Oyuncak Kamera, Yazılımla Aydınlatma, Yazılımla Odaklama, HDR Boyama, Zengin tonlu Tek Renk, Minyatür 11 mod (15 efekt): Gri Sayısını Azaltma (Renkli, B/W), Popüler Renk, Eski Fotoğraf, Kısmi Renkli (R,G,B,Y),Yüksek Kontrastlı Tek Renk, Oyuncak Kamera, Yazılımla Aydınlatma, Yazılımla Odaklama, HDR Boyama, Zengin tonlu Tek Renk, Minyatür
Yaratıcı Stil Ayarları Standart, Canlı, Doğal, Net, Derin, Aydınlık, Portre, Manzara, Günbatımı , Gece Sahnesi, Sonbahar yaprakları, Siyah & Beyaz, Koyu Kahverengi 

[Kontrast (-3 – +3 adım), Doygunluk(-3 – +3 adım), Keskinlik(-3 – +3adım)]

 

Standart, Canlı, Portre , Manzara, Günbatımı, Siyah & Beyaz 

[Kontrast (-3 – +3 adım), Doygunluk(-3 – +3 adım), Keskinlik(-3 – +3 adım)]

Panoramik Çekim EVET (2D ve 3D) EVET (2D ve 3D)
Otomatik HDR EVET (P/A/S/M modlarında hazır) EVET (P/A/S/M modlarında hazır)
Objektif 1/8000-30sn, Bulb 1/4000-30sn, Bulb
Pozlama 1/3 EV, 1/2 EV, 2/3 EV, 2.0 EV, 3.0 EV adımla, 3 veya 5 kare (2.0 EV, 3.0 EV: sadece 3 kare) 1/3EV, 2/3EV adımla, 3 kare
Beyaz Dengesi Ayarları Otomatik WB, Gün ışığı, Gölge, Bulutlu, Parlak, Floresan (Sıcak beyaz /Soğuk Beyaz /Gün beyazı /Gün ışığı), Flaş, C. Temp 2500 – 9900K, C Filtre G7 – M7, 15-adım, Özel, AWB mikro ayarı Otomatik WB, Gün ışığı, Gölge, Bulutlu, Parlak, Floresan (Sıcak beyaz /Soğuk Beyaz /Gün beyazı /Gün ışığı), Flaş, C. Temp 2500 – 9900K, C Filtre G7 – M7, 15-adım, Özel, AWB mikro ayarı
Sürekli İleri Çekim Sürekli İleri Öncelikli AE: Saniyede maksimum 12 resim 

Sürekli çekim: Hi: Saniyede maksimum 8 kare / Lo: Saniyede maksimum 3 kare

Maks. Sürekli çekim:

Sürekli İleri Öncelikli AE modu:  Extra fine: 13 resim, Fine: 17  resim, Standard: 17 resim, RAW & JPEG: 11 resim, RAW: 13 resim

Sürekli Çekim: Extra fine: 13 resim, Fine: 18 resim, Standard: 18 resim, RAW & JPEG: 11 resim, RAW: 13 resim

Sürekli İleri Öncelikli AE: Saniyede maksimum 10 resim 

Sürekli çekim: Hi: Saniyede maksimum 8 kare / Lo: Saniyede maksimum 3 kare

Sürekli İleri Öncelikli AE modu:  Fine: 17 resim, Standard: 18 resim, RAW & JPEG: 11 resim, RAW: 13 resim

Sürekli çekim: Fine: 17 resim, Standard: 18 resim, RAW & JPEG: 11 resim, RAW: 13 resim

Yaklaşık çekim sayısı Tru-Finder ile yaklaşık 470 çekim, LCD monitör ile yaklaşık 530 çekim (CIPA standardı) Tru-Finder ile yaklaşık 510 çekim, LCD monitör ile yaklaşık 560 çekim (CIPA standardı)
Yerleşik flaş Otomatik açılma, GN12 (ISO 100’de metre olarak),16mm’ye kadar  FOV kapsamı Otomatik açılma, GN10 (ISO 100’de metre olarak), 18mm’ye kadar FOV kapsamı
Flaş Modları Flaş kapalı, Otomatik Flaş, Dolgu Flaşı, Yavaş Senk., Arka Senk., Kırmızı gözü azaltma (otomatik Flaş ve Dolgu Flaşı modu için açık/kapalı seçilebilir), Kablosuz*, Yüksek Hızlı Senk.* 

* Harici Flaş ile HVL-F58AM, HVL-F56AM, HVL-F43AM, HVL-F42AM, HVL-F36AM

Flaş kontrolu (ADI flaş/ Ön flaş TTL / Elle flaş)

Flaş kapalı, Otomatik Flaş, Dolgu Flaşı, Yavaş Senk., Arka Senk., Kırmızı gözü azaltma (otomatik Flaş ve Dolgu Flaşı modu için açık/kapalı seçilebilir), Kablosuz*, Yüksek Hızlı Senk.* 

* Harici Flaş ile HVL-F58AM, HVL-F56AM, HVL-F43AM, HVL-F42AM, HVL-F36AM

Flaş kontrolu (ADI flaş/ Ön flaş TTL)

Medya Memory Stick PRO Duo / Memory Stick PRO-HG Duo; SD / SDHC (UHS-1 Uyumlu)  / SDXC (UHS-1 Uyumlu) bellek kartı Memory Stick PRO Duo / Memory Stick PRO-HG Duo; SD / SDHC / SDXC bellek kartı
Boyutlar (GxYxD) Yaklaşık 142.6 mm × 104.0 mm × 80.9 mm Yaklaşık 132.1 mm × 97.5 mm × 80.7 mm
Ağırlık Yaklaşık 653g (sadece gövde) 

Yaklaşık 732g (pil ve Memory Stick PRO Duo ile)

Yaklaşık 543g (sadece gövde) 

Yaklaşık 622g (pil ve Memory Stick PRO Duo ile)

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN