Bayramda ağzınızın tadı kaçmasın…

Bayramda ağzınızın tadı kaçmasın…

1.003 views
0
PAYLAŞ

İstanbul Medipol Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Ayşe Çakmakçı, özellikle oruç sonrası birden bire artan tatlı tüketiminin beraberinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

Ramazan ayı boyunca oruç tutulduktan sonra geleneksel olarak yoğun bir hazırlık süreciyle bayrama giriyoruz. Tatlı bir telaşla tatlı ikramları gündemimize oturuyor. Evlerde hazırlıkların yanı sıra şekerleme ve çikolatalar, hazır alınan tatlılar konukları bekliyor…
İstanbul Medipol Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Ayşe Çakmakçı, özellikle oruç sonrası birden bire artan tatlı tüketiminin beraberinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirterek, “Var olan hastalıklar kötüleşme ve ilerleme sürecine girebildiği gibi teşhis edilememiş gizli hastalıkların da ortaya çıkmasına neden olmaktadır” dedi.

Oruç tutan kişilerin, bayramda daha fazla yemek yeme eğilimine girdiğini belirten Çakmakçı, şöyle devam etti: “İkramlardaki tatlı ve şekerlemeler de hayır denemeyecek kadar çekici olmaktadır.
Bu besinlerin fazla alımı bir yana, bir şeker hastasında normal miktarda tüketimi bile ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Ayrıca kan şekerinin hızlı ve ani yükselmesine, ani düşmelere, tansiyon seviyelerinde değişikliklere, kalp, damar ve solunumsal hastalıkları olanlarda hastanelere başvurularda artışa sebep olmaktadır.”

Şeker hastaları diyetlerini bozmasın!
Ramazan ayı sonrasında normal beslenmeye geçerken son derece dikkatli olunması gerektiğini hatırlatan Dr. Çakmakçı, şunları kaydetti: “Öğün atlanmamalı, tatlı ve çikolata tüketiminde var olan hastalıklar elverdiğince aşırıya kaçınmamalı, şeker hastalığı olan kişilerin ise diyetlerini hiç bozmamalarını öneriyoruz. Kan şekeri yükselmesi yanında fazlı tatlı tüketimini ani şeker düşmelerine sebep olabileceği ve bunun da vücudumuzda telafisi zor, ciddi sonuçlara sebep olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Ramazan ayı boyunca, yaşanabilen kabızlık ve susuzluk açısından bol su ve sebze, meyve, kuru baklagil tüketimine de ağırlık verilmelidir. Hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine az şekerli ve tatlandırıcı ile yapılmış sütlü tatlılar tercih edilmeli, ikramlarda tatlı yerine meyve ve kuru yemiş kullanılmalıdır.
Yetişkinlerin günde 5-6 öğün, az ve sık olarak sebze-meyve tüketimini kontrollü olarak artırmalarını öneriyoruz.  Zayıflamak için bayram süresince öğün atlanmamalıdır. Sahur devamı niteliğinde gece yemeklerinden uzak durulmalı, her gün düzenli 1 saat süren egzersiz, tercihen açık havada yürüyüşleri öneriyoruz.”

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN