AZTECH : Cepte Taşınabilir 3G Kablosuz Router HW553

AZTECH : Cepte Taşınabilir 3G Kablosuz Router HW553

4.860 views
0
PAYLAŞ
AZTECH HW553 Ön görünüm

Türkiye’de son zamanlarda yaygınlaşan 3G teknolojisi ile beraber artık her zaman her yerde internete bağlanmak mümkün. AZTECH HW553 3G Kablosuz Router sadece 3G bağlantıyı güvenli bir şekilde birden fazla kullanıcıya dağıtmakla kalmıyor, aynı zamanda varolan ADSL bağlantınızı da kullanabiliyor. Bu sayede hem mobil bağlantıdan hem de sabit bağlantıdan yararlanmanız mümkün. Kurulum cihazları birbirine bağlamanızla hemen gerçekleşiyor ve ayrı bir program gerektirmiyor. Modem kurulumunu internet tarayıcınız aracılığı ile kolayca yapabiliyorsunuz.

Tasarım ve Paket içeriği

 

 

 

 

AZTECH HW553 Ön görünüm

 

 

 

 

 

Piyasa da olan modem ve router tipindeki ürünlerin evin ve ofisin görünmeyen yerlerinde kullanmalarından olsa gerek tasarım ve görsellikten çok fonksiyonel olmaları beklenir. AZTECH HW553 ise parlak siyah beyaz renkleri, küçük boyutları ve kompakt tasarımı ile stil sahibi bir ürün. Ürün kutusu içerisinde Türkçe ve İngilizce kurulum ve kullanım klavuzu,ve CD’si, adaptör ve ethernet kablosu ile birlikte geliyor.

Kurulum ve Kullanım

İşletim sisteminden bağımsız ve sürücü gerektirmeyen bir ürün. Biz ürünüb 3G testini AVEA’nın Kademeli Jet tarifesi ile adığımız ZTE  MF190 ile yaptik.(1)  Dağıtımcı firma cihazın Türkiye’de satılan tüm 3G UBS modemlerle uyumlu olduğu bilgisini verdi.

USB Modemi cihazın üst tarafındaki USB girişe takıp, internet tarayıcısı üzerinden AZTECH HW553’e tanıttık. Bunun için tarayıcınızın adres satırına http://192.168.2.1 yazıp gelen şifre ekranında kullanıcı adına: admin şifre : admin demeniz yeterli. Yalnız bu adres piyasadaki pekçok ADSL modem tarafından standart olarak kullanıldığı için eğer işlem anında internete bağlı iseniz cihazın şifre ekranına ulaşamayabilirsiniz. AZTECH HW553 ayarlarınızı yapana kadar internet bağlantınızı kapatmanızı öneririz. Ciihazın arayüzüne ulaştığınızda saat ve bölge ayarı, ülke, GSM operatörünüzü menulerden seçip, ayarlarıınız kaydettiğnizde hemen internete bağlanıyorsunuz. Bu arada 3G bağlantının standart internet bağlantısına göre çok daha hızlı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Tabi bu durum 3G antenine ne kadar yakın olduğunula doğrudan alakalı..İsterseniz AZTECH HW553’ü WAN portu üzerinden ethernet kablo ile bağlayığ aynı arayüz üzerinden normal ADSL bağlantınızı da paylaşabilirsiniz. Özellikle önceki modeminiz kablosuz ise veya her iki internet hizmetinden de aynı modem üzerinden yararlanmak istiyorsanız oldukça faydalı bir özellik.  LAN portu ile PC ve dizüstü bilgisayarlarınızı doğrudan da modeme bağlayabilirsiniz. Bağlantı ve internette gezinme hızı daha önceden söylediğimiz gibi oldukça iyi, Windows, MAC ve Andoid tabanlı kablosuz cihazlarla sorunsuz bir şekilde bağlantı sağladık. Cihazın kurulumunu yaptığımızda kablosuz bağlantı için güvenli bir şifre belirleği unutmayın.

AZTECH HW553 Arka görünüm

İkinci aşamada cihazın arka tarafında bulunan USB girişi üzerinden USB flash disk ve hard diskleri takıp veri paylaşımı yapıp yapamayacağımızı test ettik. Cihazları bağladığımızda kullanıcı arayüzünde listelendiğini ve kullanma seçeneklerini görüyor, sadece okuma, veya okuma ve yazma seçeneklerini işaretleyebiliyorsunuz. Kablosuz olarak bağlantı kuran cihazlarda Ağ bağlantısı üzerinde harici disklerinize ulaşabiliyorsunuz. Windows ve MAC tabanlı cihazlarda bir sorun yaşamadan film izlemek ve müzik dinlemek mümkün… (Evde kablolar ile savaşmayı sevmeyenlere duyurulur). Küçük çaplı işletmeler ve ev ofisler için hem data paylaşımı ve de ortak yazıcı kullanımını sağladığı için bu özelleiğin kullanışlı olduğunu düşünüyoruz. Andorid, Windows ve MAC tabanlı tablet PC’lerde de bu özelliği kullanıp kullanamayacağınızı ileri de test edeceğiz.

Aztech HW553 3G Router  Türkiye’de birçok zincir mağazadan, bayilerden ve internetten satış yapan alışveriş sitelerinden satın alınabilir. Ürünün tavsiye edilen satış fiyatı 79$+KDV.

İyi yönleri

  • Çekici tasarımı
  • Kolay taşınabilir, CD’den daha küçük
  • Kurulum gerektirmiyor, güç kablosunu takıp hemen kullanmağa başlabilirsiniz (3G modeminiz için sürücü yüklemeniz gerekebilir)
  • İşletim sisteminden bağımsız
  • Çift işlevli: 3G Mobil Broadband desteği ile Kablosuz-N Modem, internet bağlantınızda bir sorun olduğunda uygun olanı şeçebilmenizi sağlıyor (Kullanıcı arayüzü üzerinden seçim yapmaniz gerekiyor)
  • Wireless-N 300 Mbps’lik hızda HD video, resim ve müzik dosyalarının kablosuz bağlantı yapabilen cihazlara aktarılabilmesi

Olsaydı iyi olurdu

  • Doğrudan telefon hattina bağlanip kablosuz ADSL modem olarak da kullanılabilmesi
  • 3G Mobil Broadband desteği ile Kablosuz-N Modem seçimi cihaz üzerinden yapılabilmesi
  • Güç açma kapama düğmesi

Teknik Detaylar

Kablosuz ağ desteği IEEE 802.11b/g/n destekli
MIMO Var
Güvenlik WEP, WPA/WPA2
USB 2
Ethernet WAN port ve LAN port
Mobil genişbant 21 Mbps HSPA network desteği ile hızlı 3G network ağı (3G/3.5G)
Data aktarım hızı 300 Mbps (Wireless-G ürünlerden 6 kat daha hızlı)
İkinci USB portunu yazıcıya yada veri depolama cihazına bağlayıp network ağı içinde paylaşım
İşletim sistemi İşletim sisteminden bağımsız
Diğer 3G mobil geniş bant veri iletişimi için 3G USB Modem gerekli (UMTS, EVDO’yi destekleyen 90 modelden daha fazla 3G/3.5G USB modem ile uyumlu)
Boyutlar Router. Boyutları 95 mm x 97 mm x 28 mm ve 60 gr


Ürün Tanıtım Sitesi

http://www.aztech.com/sg/mobilebroadband_hw553.html

Türkiye Distribütörü

Albim Bilgi İşlem İth. ve Tic. A.Ş.

http://www.albim.com.tr/

Tel: (0216) 469 23 00

(1) Kademeli Jet tarifesinde Avea Jet Modem’i kontratsız, taahhütsüz 1 GB internet tüm vergiler dahil ayda sadece 9 liraya ödeniyor, 1 GB’ı aştığında da otomatik olarak 29 liralık 4GB paketine geçiliyor. Esnek bir sistem olduğu için ve kota aşamı olduğunda makul bir ücret ödeneceğinden bu paketi tercih ettik.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN