Ukrayna ve Türkiye Sanatsal Deneyimlerini Paylaştı

Ukrayna ve Türkiye Sanatsal Deneyimlerini Paylaştı

5.789 views
0
PAYLAŞ

KARADENİZ’İN İKİ YAKASI SANATLA KUCAKLAŞTI

Ukrayna ve Türkiye arasındaki akademik ve sanatsal deneyimleri paylaşma amacıyla yola çıkan Uluslararası Sanat Sempozyumu, Resim Çalıştayı ve Resim Sergisi, Kemerburgaz Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi kurucu dekanı Prof. Dr. Bünyamin ÖZGÜLTEKİN’in yürütücülüğünde, 15-25 Mayıs 2011 tarihleri arasında, Ukrayna’nın Odessa/Koblevo kentinde gerçekleştirildi.

Çalıştay sonunda ortaya çıkan yapıtlar 24 Mayıs 2011 tarihinde Odessa Doğu ve Batı Sanatları Müzesi’nde sergilendi.  Tolstoy, T. Chevchenko Puşkin ve Gogol’un hatta kısa bir süre Nazım Hikmet’in yaşadığı Odessa’da, Ukrayna Ressamlar Birliği’ne bağlı sanatçılar ve Türkiye’den 108 sanatçının katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, iki ülke sanatçıları arasında dostluk ve kültürel tanışmanın heyecanı yaşandı.  Çalıştay, resim sergisi ve sempozyum bildirileriyle 10 gün süren etkinlik, sanatçılar açısından oldukça verimli geçti. Ukrayna’nın ve Türkiye’nin farklı üniversitelerinden ve üniversite dışından gelen akademisyenler ve sanatçılar, kültürlerarası etkileşim atmosferinde birarada üretmenin keyfine vardılar. “Sanat ve Etkileşim” olarak seçilen konseptin geniş açılımlı olması ve tekniğin serbest bırakılması sanatçıların özgün eserler üretmesine olanak verdi.

22 – 23 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen “Sanat ve Etkileşim” başlıklı sempozyuma, akademisyenlerin yanı sıra sanat eleştirmeni kimlikleriyle Ali Akay, Kaya Özsezgin, Abdülkadir Günyaz, Lütfiye Bozdağ ve Fırat Arapoğlu katıldı. Sempozyumda; sanatın etkileşim sürecinde gelişen ve değişen paradigmalarının değerlendirilmesi kapsamında sanat ve tasarım konuları irdelendi.

Ukrayna ve Türkiye arasında karşılıklı kültürlerarası etkileşim yaratmayı hedefleyen bu etkinle, akademik ve sanatsal iletişimin devam ettirilmesi bakımından önemli bir adım atıldığı ve bu yolda amacına ulaştığı görüldü.

 

Ayrıntılı Bilgi İçin:

Ayça Genç Yılmazel                        0212 604 00 00                              ayca.yilmazel@kemerburgaz.edu.tr

Kemerburgaz Üniversitesi Hakkında

Altınbaş Holding, sosyal sorumluluk çalışmalarını toplumun geneline dokunan, toplumsal bir etki ve farkındalık yaratan projeler tasarlamak ve hayata geçirmek olarak değerlendirmektedir. Bu bakış açısıyla insana, doğaya ve gelecek kuşaklara sorumluluk, önem verilen temaların başında gelmektedir. Geleceğe yatırım olarak görülen konuların başında gelen eğitim; Altınbaş Holding’in en fazla sorumlu hissettiği alanlardan biridir. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nin çıkış noktası bu olmuştur.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi “insan”a verdiği değerden hareketle öğrencilerine geniş olanaklar sunacak. “Öğrenci odaklı üniversite” mantığı ile eğitim verecek olan Ünversitede, öğrencilerin %90’ına girişten itibaren burs verilecek. Ayrıca çalışma ve başarı bursları, her öğrenciye özel sağlık sigortası, ücretsiz İngilizce Hazırlık Yaz Okulu, kısa ve uzun süreli staj olanakları sağlanacak. İlk 1000 içerisinde yer alan öğrencilere ise ayda 1000 TL burs ve yurt desteği verilecek.

 

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nde diğer üniversitelerden farklı olarak lisans eğitimi veya tezsiz yüksek lisans programlarının yanısıra; kısa sürede faaliyete geçirilecek tezli yüksek lisans ve doktora programları ile araştırmada söz sahibi olmak hedeflenmektedir. Öğretim üyelerinin yurt içi ve dışı kaynaklardan proje destekleri almaları beklenecek ve akademisyenler bilgi üretmeleri konusunda teşvik edilecek.  Üniversite olarak üretilen bilgi ve değerler topluma ve bilim dünyasına aktarılacak.

 

Altınbaş Holding, bünyesinde ulusal ve uluslar arası 38 şirket barındırdığı için, diğer pek çok üniversitenin mezunlarına göre daha fazla istihdam olanağına sahiptir. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi,  başarıyla mezun olan öğrenci sıralamasında ilk %25’lik dilim içinde yer alan mezunlarına iş garantisi sunmaktadır.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN