Türkçe Olimpiyatları Türk Dili’nin başkenti Karaman’ı şenlendirecek

Türkçe Olimpiyatları Türk Dili’nin başkenti Karaman’ı şenlendirecek

1.521 views
0
PAYLAŞ

Türkçe Olimpiyatları Türk Dili’nin başkenti Karaman’ı şenlendirecek

Bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, Karaman Valiliği ve Belediyesi ile KASİAD’ın katkılarıyla Karaman’a geliyor. 15 ülkeden 44 öğrenci, Türk Dili’nin başkenti Karaman’a gelerek şarkı, şiir, metin okuma ve gösteri gibi dallardaki hünerlerini sergileyerek Türkçenin önemini bir kez daha vurgulayacak

2003 yılında 17 ülkenin katılımıyla başlayan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları 9’uncusu bu yıl 130 ülkeden bine yakın öğrencinin katılımıyla düzenleniyor. İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’ndaki açılış töreni ve Ankara Altınpark’taki Kültür Şöleni ile başlayan 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları‘nın Karaman ayağı ise  Karaman Valisi Süleyman Kahraman ve Belediye Başkanı Kamil Uğurlu ile Karaman Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) katkılarıyla ilk kez Türk Dili’nin Başkenti Karaman’da da yapılacak. Yarın (29 Haziran 2011 Çarşamba) günü  Kemal Kaynaş Stadı’nda gerçekleştirilecek olan şenliğe, 15 ülkeden 41 öğrenci katılacak. Öğrenciler, etkinliklerde şarkı, şiir, metin okuma ve gösteri gibi dallardaki hünerlerini bu kez Karaman’da sergileyecek.

Karaman’da meyvelerini sergileyecek

Anadolu insanının sevinç ve gururla uzaktan izlediği bu gönüllü eğitim hareketi, Uluslararası Türkçe Olimpiyatları aracılığıyla Karaman’da meyvelerini gösterme imkânı bulacak. Karaman Kemal Kaynaş Stadı’nda yapılacak şenliğin Karaman için ilk olması itibariyle ayrı bir anlamı var. Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği(KASİAD), Karaman Valiliği ve Karaman Belediye Başkanlığı’nın katkıları ile düzenlenecek olan şenlikte, Karmaman’ın önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacağını vurgulayan Karaman Valisi Süleyman Kahraman, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

‘Türkçenin çocukları, öğretmenlerinin gayretlerini boşa çıkarmıyor’

“Anadolu insanının sevinç ve gururla uzaktan izlediği bu gönüllü eğitim hareketi, bu yıl 9’uncusu gerçekleşecek Türkçe olimpiyatları ile meyvelerini gösterme imkanı bulacak. Artık bizler, her ilkbaharda dünyanın onlarca ülkesinden gelen rengârenk Türkçenin çocuklarını gördüğümüzde, gerçekleşmiş bir rüyaya tanık olmanın saadetini yaşıyoruz. Yıllar önce çantasını, valizini alıp, belki de adını ilk kez duyduğu, dilini bilmediği ülkelere öğretmen olarak giden delikanlıların, genç kızların bugün öğrencileriyle çıkıp gelişi hepimize sevinç gözyaşları döktürüyor. Hep birlikte bu heyecana ortak oluyoruz. Türkçenin çocukları, öğretmenlerinin gayretlerini boşa çıkarmadıklarını ispat ediyorlar.” dedi.

Öğretmenlere alkış

Türkçenin çocuklarının Türkiye’nin dünyadaki barış elçileri olduğunu dile getiren Kahraman, “Bizler de öğretmenlerimizi ayakta alkışlıyoruz. Ayrıca bu gönül seferberliğine maddi imkânlarıyla sahip çıkan hayırsever Anadolu insanımızı hatırlamayı ve hatırlatmayı bir borç biliyoruz. Onlar bilmedikleri, tanımadıkları ve görmedikleri öğretmenlerin bu gönül hareketini maddi ve manevi desteklediler. Öğretmeniyle, öğrencisiyle, esnafıyla, memuruyla 7 den 77’ye herkesin destanı olan bu milli heyecanı gururla yaşıyoruz. Atalarımızdan tevarüs eden bu milli mirası, geleceğe taşımanın haklı sevincini paylaşıyoruz” diye konuştu.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN