Osmanlı’dan günümüze cam işleme sanatı

Osmanlı’dan günümüze cam işleme sanatı

4.447 views
1
PAYLAŞ

Cam sanatçısı Işıl Yaltıraklı’nın ilk kişisel sergisi “Tılsımlı Camlar”

8-30 Haziran 2011 tarihleri arasında Bali Müzayede’de sergilenecek

Süleyman’ın Kaftanı 120 Kilogram Ağırlığında Cam Blokta Yaşam Buldu

Cam sanatçısı Işıl Yaltıraklı, Osmanlı Padişahları’nın zengin renk ve desenlerle süslü kaftanlarını ve gömleklerini birebir ebatta, 120 kiloluk cam bloklar üzerinde kendi yorumunu katarak resmetti. Yaltıraklı’nın “Tılsımlı Camlar” adını verdiği ilk kişisel sergisi 8-30 Haziran tarihleri arasında Bali Müzayede’de sergilenecek.

Cam sanatçısı Işıl Yaltıraklı’nın ilk kişisel sergisi Tılsımlı Camlar, Osmanlı Padişahları’nın zengin renk ve desenlerle süslü kaftanlarını ve gömleklerini birebir ebatta, 120 kiloluk cam bloklar üzerinde kendi yorumunu katarak resmetti. Aralarında Fatih Sultan Mehmed, Kanuni Sultan Süleyman ve oğulları Şehzade Mustafa ile Bayezid’ın kaftanlarının bulunduğu, 23 eserden oluşan Tılsımlı Camlar koleksiyonu, 622 yıllık Osmanlı tarihinin en görkemli motiflerini camın serin modernliğiyle buluşturuyor. Koleksiyon 8-30 Haziran tarihleri arasında Bali Müzayede’de tüm sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Osmanlı’dan günümüze cam işleme sanatı

 

Cam işleme tekniğinin geçmişi uygarlık tarihine kadar uzanır. Kanuni Sultan Süleyman da “Rodos Seferi” sırasında, camdan yapılmış humbaralar kullanmıştır. Cam sanatçısı Saliha Işıl Yaltıraklı’nın Tılsımlı Camlar koleksiyonunda yer alan, blok camlar üzerinde işlenen ve her biri 120 kilogram ağırlığındaki eserlerinin tümü el yapımı… Sanatçı, 19 milimetre kalınlığındaki blok camlarda, çeşitli aşındırma ve oyma teknikleriyle 4-6 mm arasında yaratılan derinliklerle esere boyut ve derinlik kazandırıyor. Renklendirme işlemi sırasında uygulanan özel teknik sayesinde ise renkler camın bünyesine geçiyor. Üç aşamalı fırınlama sonucunda son halini alan eserlerin, grafik zenginliğine bağlı olarak üretim süreleri 25 ile 35 gün arasında değişiyor. Kullanılan cam levhaların ölçüsü ise 140 cm  x 160 cm.

Padişahların giydiği Tılsımlı Gömlekler’in sırrı hâlâ çözülemedi

 

Cam sanatçısı Saliha Işıl Yaltıraklı’nın Tılsımlı Camlar koleksiyonunda yer alan gömlekler, özel olarak imal edilmiş kumaşlardan yapılmıştır. Osmanlı Tılsımlı Gömlekler, sultanlar için üzerleri ayet, hadis ve sembollerle süslü her biri üç veya dört yıl gibi uzun sürede tamamlanan, özel imal edilmiş kumaştan sırlı giyisilerdir. Osmanlı padişahlarının savaşta galip gelmek, nazardan korunmak ve şifa bulmak için giydikleri Tılsımlı Gömlekler’in üzerindeki harf ve rakamların işaret ettiği anlamların sırrı henüz çözülebilmiş değil. Diğer yandan, kumaşların nasıl olup da 8 bin çözgü iple dokunduğu da anlaşılabilmiş değildir.

 

Denizli’de özel pamuktan iç giyim için dokunan bezler, hattatların aharlama yöntemi ile yazıya elverişli hale getirilip, nakkaşlar elinde üç ile dört yılda işlenerek ortaya çıkan, üzerinde celi, sülüs, kufi yazılar ve geometrik şekiller bulunan sihirli gömleklerdir.

Sultan Kaftanı için üretilen en kıymetli kumaş: Seraser

 

Koleksiyonda bulunan Sultan Kaftanları için de yine Osmanlı tarihinden faydalanılıyor. Eskiden halkın giyim biçiminden tamamen farklı giyinen padişahlar, sadece sarayın önde gelenleri ve kendileri için özel dokunmuş kumaşlar kullanmıştır. Sadece kumaş değil, tören kaftanlarının desenlerine de çok fazla önem vermişlerdir. 16’ncı yüzyılda Bursa’da Türk Dokumacılığı en üst zirveye çıkmış, bu yüzyılda ülkemizde halen faaliyet gösteren Bursa tezgahlarında, Çatma, Atlas, Kadife, Çuha, Kemha gibi kumaşlar üretiliyor ve bu kumaşların ünü Macaristan, Fransa, Lehistan ve İtalya’ya kadar yayılmıştır. Bir tek padişahlar için özel üretilen en kıymetli kumaşlardan olan Seraser, İstanbul’daki saraya bağlı atölyelerde üretilmiştir.

1 YORUM

  1. Değerli sanatçı,can dostum,sevgili kardeşim Işıl yaltıraklı’nın ellerine,gönlüne sağlık…..
    Başarılarının devamı dileğiyle……

BİR CEVAP BIRAKIN