Nişantaşı’nın değişen sokağı: Atiye Sokak

Nişantaşı’nın değişen sokağı: Atiye Sokak

8.502 views
0
PAYLAŞ

Beyoğlu’nun asmalı mescit’i olurda nişantaşının olmaz mı? Oldu bile…

Abdi ipekçi nişantaşındaki yeme-içme yükünü bir başına kaldıramadı. Nişantaşı abdi ipekçi sokağı trafiğe kapatıldıktan sonra mekanlar sandalye ve masalarını dışarı çıkardılar. Abdi ipekçi’nin bu yönü çok ilgi görünce şişli belediyesi kolları sıvadı bir diğer “yeme-içme” sokağı atiye sokağını da trafiğe kapattı. Daha öncesinde salomanje, zazie, house cafe ve casita’ya ev sahipliği yapan sokağa iki yeni mekan daha eklendi ve sokak adeta bir asmalı mescit haline geldi.
Bu eklenen mekanlardan biri zaten asmalı mescit sokaklarından misafir. Adı da: hardal. Uğur karabayır ve mert çiller’in ilk olarak asmalı mescit’te açtıkları bu mekan yoğun ilgi görünce yeni yer arayışlarına girmişlerdi. Atiye Sokak’ın trafiğe kapatılacağını duyunca belediyenin kapısını tutmuşlar. yerlerini de kapatmışlar. masalarını da dışarı çıkarmışlar. asmalı mescit’tekinden herhangi bir değişikliği yok. rengarenk duvarları ve koltuk, sandalyeleriyle renk katmış atiye sokak’a.

Atiye Sokak’a yeni gelen mekanlardan diğeri de italyan restoranı elio. mesut yılmaz’ın oğulları ve ortakları tarafından işletilen mekan gündüzleri bistro akşamları ise restaurant olarak hizmet veriyor. davetler için bir katı kiralanabiliyor.

Bu yanyana olan iki mekanın enteresan yanları da var. elio mesut yılmazın oğulları tarafından, hemen yanındaki hardal ise Tansu çiller’in oğlu tarafından işletiliyor.

Atiye sokak’ın çehresinin değişmesi ile sokakta bulunan kav şarap butik’te kendi çehresini değiştirerek sokağa masa ve sandalye atmış. şarap, peynir ve ikramlar vermeye başlamış. Bu mekanda TKP eski başkanı ile eski Mit müsteşarının oğulları tarafından işletiliyor. Enteresan bir kültür mozağinin yaşadığı bir sokak.

Sokakta zaman zaman şenlikler, festivaller düzenleneceğinin bilgisini de eklemeliyim.

Geçenlerde yine sokaktan geçtim. Bir an asmalı mescit’te geziyor sandım. Tam şenlik havasında bir sokak. Asmalı mescit’te sıkılırsanız bu sokağa uğramanızı tavsiye ederim. İstanbul’a kazandırılan en iyi şeylerden biri bu sokaktır. seveceksiniz.

Mekan Editörü–Samet CANBAZ

Diğer yazıları:

Hadi beyoğlu’na konser dinlemeye…

Mahalle barı olarak meyra ve Corridor türkçe geceleri…

En son ne zaman kimseyi takmadan dans ettiniz?

Beyoğlunda bir dans gecesi: Otto Sofyalı ve Nupera

Bir asmalı mescit akşamı: otto ve parantez…

Touchdown ve salı sallanır ekolunu yeniden canlandıran off pera

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN