İstanbul Yaz Sergisi Haziran’da başlıyor

İstanbul Yaz Sergisi Haziran’da başlıyor

1.973 views
0
PAYLAŞ

Sanata demokrasi geliyor

Şehrin yeni sanat geleneği “İstanbul Yaz Sergisi” Haziran’da başlıyor

Dünya’nın en prestijli sanat kuruluşlarından Royal Academy’nin desteğiyle, İstanbul’da yeni bir sanat geleneği oluşacak. Time Out İstanbul ve Beyaz Sanat’ın organize ettiği “İstanbul Yaz Sergisi”nin ilki, 08 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında Karaköy Sanat Limanı’nda gerçekleştirilecek. Sanatta demokrasi hedefiyle yola çıkan sergide genç, öğrenci, tanınmış farkı olmaksızın katılım gösteren tüm sanatçıların eserleri sergilenecek.

Royal Academy’den önemli isimlerin koordinasyonu ve desteğiyle düzenlenecek olan İstanbul Yaz Sergisi, Türk Çağdaş sanatının tüm dallarında etkin olan sanatçıların eserlerini biraraya getirecek. Siz de eserlerinizin “İstanbul Yaz Sergisi”nde sergilenmesini istiyorsanız 16 Mayıs tarihine kadar “www.istanbulyazsergisi.com” adresine başvurularınızı yapabilirsiniz. Başvuru yapan sanatçıların eserleri, Baskı Sanatçısı ve Royal Academy Okulları Başkanı Eilen Cooper, Royal Akademisyeni Ressam Stephen Chambers, Heykeltıraş Ann Christopher ve Fotoğraf Sanatçısı Tristan Hoare gibi önemli sanatçıların oluşturduğu seçici kurul tarafından incelenecek. Elemeyi geçen eserler, 08 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında Sanat Limanı’nda sergilenecek. Sergiye, resim, heykel, baskı, fotoğraf, video, enstalasyon eserlerin yanında mimari projelerle de katılmak mümkün.

Time Out İstanbul Genel Yayın Yönetmeni Deniz Huysal, İstanbul Yaz Sergisi ile ünlü, genç, öğrenci, umut vaat eden ayrımı yapmadan tüm sanatçıların eserlerini bir araya getireceklerini söyledi. Huysal, sanata demokrasi getirme hedefiyle yola çıktıklarını belirterek “Belki de ilk kez bir karma sergiye katılacak gençler ile tecrübeli sanatçıları hiyerarşi olmadan bir araya getirmeyi; özellikle, galerilere giremeyen ve çok istedikleri halde sergi açamayan isimlere destek olmayı amaçlıyoruz” dedi.

ONURSAL BAŞKANLAR

 

Dr. Charles Saumarez Smith (Royal Academy of Arts CEO’su – İstanbul Yaz Sergisi Onursal Başkanı): CEO’su olduğu günden beri Royal Academy of Arts, Charles Saumarez Smith’in yenilikçi hayat görüşü ve faaliyetleriyle çağdaş ve çığır açan etkinliklere imza attı.

Lady Barbara Judge (Benjamin West Group Başkanı- Royal Academy of Arts Yönetim Kurulu Üyesi – İstanbul Yaz Sergisi Onursal Başkanı): 2003 yılından beri Royal Academy yönetim kurulunda yer alan Lady Judge, ABD Sermaye Piyasaları Kurulu, SamuelMontagu, News International ve daha birçok kurumun ilk kadın yönetim kurulu başkanı olma özelliğini taşıyor. Jugde, şu anda SOAS ve Londra Ortadoğu Enstitüsü’nün Uluslararası Danışma Kurulu’nun da başkanlığını yürütüyor.

SEÇİCİ KURUL

 

Eileen Cooper (Baskı sanatçısı): Royal Academy Schools’un yeni başkanı. Cooper, Goldsmith College ve Royal College of Art’ta öğrenim görmüştür.

 

Stephen Chambers (Ressam): Royal Academy’de akademisyen olan Chambers,  Winchester School of Art ve Central Saint Martins College of Art and Design mezunudur. 1983’te Chelsea School of Art’tan yüksek lisans derecesi alan Chambers’a göre çalışmalar insanın ruh halini, davranışlarını ve hassasiyetlerini yansıtır. Chambers’ın eserlerinde, eleştirmenler tarafından takdir edilen kendine özgü bir renk kullanımı bulunuyor.

 

Ann Christopher (Heykeltraş): Royal Academy akademisyenlerinden olan Ann Christopher, Harrow School of Art’ta ve West of England College of Art’ta okudu. İlk solo sergisini 1969 yılında Bath’teki Mignon Gallery’de açtı. 1983’te Royal West of England Academy üyeliğine seçildi. 1989’da ise Royal Akademisyen statüsüne yükseldi. 1992’de RoyalSociety of British Sculptors’ın üyelerinden biri oldu.

 

Tristan Hoare (Fotoğraf sanatçısı): Serginin Fotoğraf Bölümü Küratörü olan Hoare, Edinburgh Üniversitesi’nde sanat tarihi okudu. Louvre’daki stajının ardından hem Londra hem de Paris’teki Christie’s Auctioneers’ta dört yıl çalıştı. Fotoğrafçılığa odaklanmadan önce Christie’s Auctioneers’da geçirdiği bu süre zarfında 18. yüzyıl Fransız Mobilyası, Old Masters, Empresyonist and Çağdaş Sanat  departmanlarında çalıştı. Dünyaca ünlü mimar Jean Michel Wilmotte ile birlikte çalışan Hoare, uluslar arası sanatçıların işlerinin sergilendiği çok önemli bir program organize ediyor.

 

Gökhan Karakuş (Mimarlık eleştirmeni, teorisyen, tasarımcı):İstanbul Yaz Sergisi” Mimari Bölüm Küratörü olan Karakuş, New York’taki Columbia Üniversitesi ve Vassar College’da mimarlik tarihi ve teorisi okudu. Mimarlık eleştirmeni, teorisyeni ve tasarımcı olarak çalışan Karakuş’un çalışma alanı özellikle tasarımda, modernizmde ve mimarlıkta yerelliğe odaklanıyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN