İstanbul Uluslararası Opera Festivali

İstanbul Uluslararası Opera Festivali

2.405 views
0
PAYLAŞ

“HERKESE OPERA”

2. ULUSLARARASI İSTANBUL OPERA FESTİVALİ

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen İstanbul Uluslararası Opera Festivali, 2. senesinde de yine zengin programıyla Opera’yı izleyicileriyle buluşturuyor. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından DenizBank’ın katkılarıyla düzenlenen festival, bu yıl 1- 21 Temmuz 2011 tarihlerinde yapılacak. Dünyaca ünlü sanatçı Elina Garanca’nın Aya İrini’de vereceği Gala Konser’in yanı sıra birbirinden seçkin 8 opera, 6 farklı mekânda toplam 18 kez sanatseverlerin karşısına çıkacak. Bu yıl “Herkese opera” sloganını kullanan festival için yine ünlü isimler objektif karşısına geçti.


Ülkemizde opera ve baleyi zor ve ulaşılmaz sanatlar olmaktan çıkararak, bu sanatları toplumun tüm kesimlerinin yararına sunmak misyonunu taşıyan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, Türkiye’nin kültür sanat yaşamına destek verme amacıyla hareket eden DenizBank’ın ana sponsorluğunda organize ettiği, 2. Uluslararası İstanbul Opera Festivali 1 – 21 Temmuz 2011 tarihleri arasında  gerçekleşiyor. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Başrejisörü Yekta Kara’nın sanat yönetmenliğinde hayata geçen ve 3 hafta sürecek festivalde sanatseverler, 6 mekânda, 8 opera prodüksiyonuyla toplam 18 temsil ve bir Gala Konser ile unutulmaz anlar yaşayacak. Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun Devlet Opera ve Balesi yapımlarının yanı sıra Almanya’dan Münih Gartnerplatz Devlet Operası ve Karlsruhe Devlet Operası gibi dünyanın en prestijli sanat kurumları da festivalde konuk topluluk olarak operanın en güzel örneklerini sahneleyecek.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Prof. Rengim Gökmen festival ile ilgili şunları söyledi: “Bugün; ülkemizde çoksesli müzik sanatının akademik kurallarla profesyonel performanslarını gerçekleştiren sanat kurumlarımız, bu sanatların uluslararası açılımlarını hayata geçirmekte, tüm dünyada büyük ilgi gören uluslararası festival ve yarışmaların örneklerini ülkemizde de gerçekleştirmekte ve uluslararası platformlarda Türkiye’nin adından söz  ettirmektedirler. İstanbul’un kapalı mekânlarının sınırlarını aşarak geniş halk kitleleriyle buluşması, kentin sahip olduğu tarihsel mekânlarla bütünleşerek zenginleşmesi, ‘opera’nın her yaştan, her kesimden seyirciye ulaşmasıyla İstanbulluların söz konusu kültür mirasından kendi paylarına düşeni alabilmeleri düşüncesiyle 2010 yılında ilki yapılan ve büyük başarıya ulaşan Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin ikincisini gerçekleştiriyoruz. Şüphesiz ki operasız balesiz bir metropol düşünülemez. Özellikle 2008 yılında AKM’nin kapanmasından sonra büyük opera prodüksiyonlarına hasret kalan İstanbul seyircisini ve ülkemize gelen yabancıları zengin bir repertuvar ile karşılayan festivalimiz bu özlemi de bir ölçüde giderilebilmiştir. Tabii ki; bu proje ve faaliyetleri kurumumuzun yalnız kendi imkânları ile gerçekleştirmesi mümkün değildir. Bu bakımdan, iki yıldır festivalimizin ana sponsorluğunu üstlenen DenizBank’a teşekkür ederim.”

DenizBank verdiği destekten çok memnun

Festivalle ilgili açıklama yapan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş; “Festivali daha ilk yılında herkes konuştu. Kültür dünyamıza yeni bir soluk getiren bu projeye 2. yılında da destek vermekten memnunuz. DenizBank, kültür sanat dünyasına katkıyı kendine görev edinmiş bir kurumdur. 6 yıldır sürdürdüğümüz İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası sponsorluğumuz ve iştirakimiz DenizKültür aracılığıyla yürüttüğümüz onlarca farklı proje ile de kültür – sanat alanına katkıda bulunuyoruz. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, etkisini her geçen yıl artırarak gerek Türkiye’de gerekse dünya çapında ses getirmeye devam edecek” dedi.

Bu yılki sürpriz: Elina Garanca

Festivalin bu yılki sürprizi ise festival kapsamında İstanbul’a gelecek olan dünyaca ünlü mezzosoprano Elina Garanca olacak. Opera dünyasının bu önemli sesi, Aya İrini’de Şef Karel Mark Chichon eşliğinde vereceği özel bir konserle festivale bu yıl ayrı bir renk katacak. Seyirciler öte yandan festival repertuvarında yer alan Saraydan Kız Kaçırma, Fatih Sultan Mehmet, Zaide, IV. Murat gibi Türk kültürü ve yaşantısını konu alan operaları, orijinal tarihi dekorlarında izleme fırsatı bulacaklar. Bunun yanında, Giacomo Puccini’nin ünlü klasik eseri Tosca ile Halit Ziya Uşaklıgil’in sevilen eseri Aşk – ı Memnu da bu yıl festival kapsamında İstanbul’da ilk gösterimlerini gerçekleştirecek.

Herkese Opera!

2. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin bu seneki sloganı ise “Herkese Opera!” oldu. Festival; sloganına da uygun olarak Opera’yı kapalı mekânların sınırlarından çıkartıp, şehrin içine getirerek yaz gecelerinde İstanbul’un büyülü tarihi atmosferlerinde izleyiciyle buluşturuyor. 2. Uluslararası İstanbul Opera Festivali; programı ve içeriği ile her yaştan, her kesimden seyirciye ulaşarak İstanbullular ve İstanbul ziyaretçileriyle buluşuyor ve kentin sahip olduğu tarihsel mekânlarla bütünleşerek İstanbul’u dünya ölçeğinde benzersiz bir konuma yerleştirmeyi amaçlıyor. Festival; Yıldız Sarayı, Topkapı Sarayı, Rumeli Hisarı, Aya İrini, Sütlüce Haliç Kongre Merkezi ve Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek.

Tanıtım için yine ünlü isimler objektif karşısına geçti

İstanbul’a kültür şöleni yaşatacak ve 8 ünlü ismin gönüllü olarak yer alacağı Festivalin şehirdeki açıkhava tanıtımları için ünlü fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut geçen yıl; Fatih Sultan Mehmet’te Yetkin Dikinciler’i, Saraydan Kız Kaçırma’da Sedef Avcı’yı ve Zaide’de Burcu Esmersoy’u oyunlardaki tarihi karakterlerin kostümleriyle görüntülemişti. Bu yılki çekimlerde Turgut; Tosca’da Zuhal Olcay’ı, Aşk – ı Memnu’da Selçuk Yöntem’i, Cezayir’de Bir İtalyan Kızı’nda Derya Baykal’ı, 4. Murat’ta Kenan Dağaşan’ı, Mahagonny Kentinin Yükselişi ve Düşüşü’nde Işın Karaca’yı yine tarihi kostümlerle tarihi mekânlarda görüntüledi.

Festivalin biletleri Biletix tarafından satılıyor. Bilet fiyatları ise 20 TL – 300 TL arasında değişiyor.

 

Bilgi için:

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü

FESTİVAL PROGRAMI

1 Temmuz 2011 – Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu / Fatih Sultan Mehmet

2 – 3 Temmuz 2011 – Topkapı Sarayı / IV. Murat

4 Temmuz 2011 – Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu / Tosca

6-7 Temmuz 2011 – Rumeli Hisarı / Mahagonny Kentinin Yükselişi ve Düşüşü

8-9-10-11-12 Temmuz 2011 – Yıldız Sarayı / Saraydan Kız Kaçırma

13 Temmuz 2011 – Aya İrini / Elina Garanca Gala Konseri

15-16-17 Temmuz 2011 – Yıldız Sarayı / Aşk-ı Memnu

18-19-20 Temmuz 2011 – Topkapı Sarayı / Zaide

21 Temmuz 2011 – Haliç Kongre Merkezi (Sütlüce) / Cezayir’de Bir İtalyan Kızı

2. Uluslararası İstanbul Opera Festivali Program Bilgileri

FATİH SULTAN MEHMET / 2 Perde

1 Temmuz 2011  saat: 21.00   –  Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

İstanbul Devlet Opera ve Balesi

Ünlü besteci Rossini’nin sanat yaşamının doruğundayken bestelediği II. Mehmet eseri ilk kez 1820’de sahnelenmiştir. Türklerle ilgili operalar içinde en önemlilerinden biri olarak kabul edilir. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinin anlatıldığı operanın bu yorumunda Mehteran da yer almaktadır. 300’ü aşkın çok geniş, görkemli bir kadroyla sahnelenen eser 2. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin açılış gösterisi olarak sunulmaktadır.

IV. MURAT / 3 Perde

2-3 Temmuz 2011 saat: 21.00 – Topkapı Sarayı

Mersin Devlet Opera ve Balesi

Pek çok esere konu olan 17’nci Osmanlı Padişahı 4. Murat’ın hükümdar olduğu dönemi anlatan operada; saray yaşamı, taht çekişmeleri, içki yasağı ve padişahın halkın arasına tebdili kıyafetle karışması gibi kesitler anlatılıyor. Okan Demiriş’in bestelediği, librettosunu Turan Oflazoğlu’nun yazdığı bu tarihsel opera orijinal mekanında seyirciyle buluşuyor.

 

TOSCA / 3 Perde

4 Temmuz 2011  saat: 21.00   – Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Ankara Devlet Opera ve Balesi

Opera edebiyatının en önemli beş bestecisinden biri olarak kabul edilen Puccini’nin ölümsüz operası Tosca aşkı ve özgürlüğü uğruna Roma polis müdürünü öldüren şarkıcı Floria Tosca’nın dramatik öyküsünü anlatıyor.

MAHAGONNY KENTİNİN YÜKSELİŞİ VE DÜŞÜŞÜ / 2 Perde

6-7 Temmuz 2011 saat: 21:00    – Rumeli Hisarı

Münih Gaertnerplatz Devlet Operası – ALMANYA

Dünyaca ünlü topluluk Münih Gaertnerplatz Devlet Operası tarafından İstanbul’da ilk kez sahnelenecek, 20.yüzyılın en etkili Alman şairi, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni olarak nitelendirilen Bertolt Brecht’in yazdığı Mahagonny Kentinin Yükselişi ve Çöküşü’nün müzikleri, ünlü Alman besteci Kurt Weill’a aittir. 142 kişiden oluşan bir toplulukla sergilenecek eserin Türkiye’de büyük ilgiyle karşılanacağı beklenmektedir. Oyun, ziyaretçilere açık, etkinliklere kapalı olan Rumeli Hisarı’nda özel izinle sahnelenmektedir.

SARAYDAN KIZ KAÇIRMA / 3 Perde

8-9-10-11-12 Temmuz 2011  saat: 21:00   –  Yıldız Sarayı

Samsun Devlet Opera ve Balesi

Mozart’ın Türkleri konu alan ünlü yapıtı ‘Saraydan Kız Kaçırma’  Yıldız Sarayı’nda İstanbul’lu sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. İlk festivalde büyük ilgiyle karşılanan ve biletleri günler öncesinden tükenen eserde, İstanbul’lu sanatseverler yurtdışından gelecek 2 dünya starıyla, Eva Mei ve Kenneth Tarver ile de buluşacak. Eser, Samsun Devlet Opera ve Balesi orkestra ve korosu ile Devlet Opera ve Balesi solistlerinin katılımıyla sahneleniyor.

ELİNA GARANCA – GALA KONSER

13 Temmuz 2011  saat: 21:00  – Aya İrini

Günümüzün en çok rağbet gören iki kadın opera sanatçısından biri olan ünlü mezzo soprano Elina Garanca 2. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında İstanbul’a geliyor. Festivalin bu seneki süprizi olarak kabul edilen opera dünyasının bu önemli sesine Aya İrini’de şef Karel Mark Chichon yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi orkestrası eşlik edecek.  Carmen rolündeki başarısıyla başta Metropolitan Opera olmak üzere dünyanın bütün opera kurumlarında olağandışı övgüler kazanan Elina Garanca, bu konserinde ilginç bir programla İstanbul’lu sanatseverlerin karşısına çıkacak.

AŞK-I MEMNU / 2 Perde

15-16-17 Temmuz 2011 saat: 21:00  – Yıldız Sarayı

İzmir Devlet Opera ve Balesi

Halit Ziya Uşaklıgil’in ünlü romanından sahneye uyarlanan, besteci Selman Ada’nın Aşk-ı Memnu operası, İstanbul seyircisiyle festival kapsamında Yıldız Sarayı’nın bahçesinde buluşacak. 170 kişilik dev bir kadroyla sahnelenecek eser İzmir Devlet Opera ve Balesi yapımı.

ZAİDE /2 Perde

18-19-20 Temmuz 2011   saat: 21:00  –  Topkapı Sarayı

Antalya Devlet Opera ve Balesi

W.A.Mozart’ın Türkleri konu alan bir başka eseri de Zaide operası. Osmanlı Sultanının kızı ile bir köle arasındaki aşkın anlatıldığı, geçen yıl büyük ilgi gören eser, bu festivalde de Topkapı Sarayı’nda Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.

CEZAYİR’DE BİR İTALYAN KIZI

2 Perde

21 Temmuz 2011 saat: 20:30  – Haliç Kongre Merkezi (Sütlüce)

Karlsruhe Devlet Operası – ALMANYA

Almanya’nın ünlü opera kurumlarından Karlsruhe Devlet Operası (Badisches Staatstheater) tarafından sahnelenecek olan Cezayir’de Bir İtalyan Kızı, ünlü İtalyan opera bestecisi Gioacchino Rossini tarafından bestelenmiş bir operadır. Çağdaş bir yorumla Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki inişli-çıkışlı ilişkilerin eleştirel ve komik bir dille anlatıldığı eser, Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin kapanış gösterisi olarak sunulacak. Karlsruhe Devlet Operası 120 kişilik bir ekiple ilk kez Türkiye’ye geliyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN