Hocapaşa, TUREB 2010 Ödülleri’nde “Otantiklik” dalında ödül aldı

Hocapaşa, TUREB 2010 Ödülleri’nde “Otantiklik” dalında ödül aldı

2.453 views
0
PAYLAŞ

Günümüzde çarşı olarak kullanılan Sirkeci’deki tarihi Hocapaşa Hamamı’nın içinde yer alan Hocapaşa Kültür Merkezi, İstanbul’u ziyaret eden yabancılara yönelik daimi sergi ve gösterileriyle Türk kültür ve turizmine hizmet etmektedir. Hocapaşa Kültür Merkezi, Turist Rehberleri Birliği (TUREB) tarafından düzenlenen TUREB Ödülleri’nde “Otantiklik” dalında ipi göğüslemiş ve “En İyi Otantik Yerel Etkinlik” ödülünü kazanmıştır.

Hocapaşa Hamamı, Fatih Sultan Mehmet’in hocası ve veziri Hoca Sinan Paşa tarafından 1470 yılında yaptırılmış ve 1988 tarihine kadar kullanılmış çifte bir hamamdı. Yüksek kubbeleri ile büyük bir yapı olan Hocapaşa Hamamı, tuğla hatıllı olarak kesme taştan inşa edilmiştir. Muntazam hatlara ve tavus kuşu kuyruğu şeklinde köşe tromplarına sahiptir.


Mart 2009’da hizmete giren Hocapaşa Kültür Merkezi’nin dekorasyonu Mimar Serhan Gürkan ve GMG In/Ex Mimarlık Ofisi tarafından gerçekleştirildi. Merkez; fuaye ve gösteri alanı olmak üzere iki bölümden oluşur. Her iki bölüm de hamamın yüksek kubbeleri altında yer almaktadır. Fuaye alanında sergiler, servis ve satış bankoları bulunmaktadır. Gösteri salonu, 220 kişilik kapasiteye sahiptir. Orkestra için bir sahne ve gösteriler için de salonun ortasında cam pist vardır. İzleyici koltukları bu cam pistin etrafında sıralanmıştır. Mükemmel aydınlatması ve dekorasyonu, bu tarihi yapıyı çok daha özel ve etkileyici bir hale getirmektedir.


Kültür Merkezi’ni, İnternet sitesindeki Hodjapasha 360 linkini tıklayarak 360 derecelik açıyla sanal olarak ziyaret edebilirsiniz.

 

Etkinliklerin düzenli olarak sürdüğü Hocapaşa Kültür Merkezi, ayrıca sergi, toplantı, panel, kokteyl gibi etkinlikler için de kiralanabilmektedir.

 

Programlar

Takvim 01.03.2011 – 08.01.2012
Mevlevi Sema Ayini: Salı ve Perşembe günleri hariç her gün 19.30
Türk Dansları Gösterisi: Salı ve Perşembe günleri 20.00, Cumartesi günü 21.00

  • Mevlevi Sema Ayini

TripAdvisor.com’un İstanbul’daki akşam etkinlikleri listesinde 3. sırada

Mevleviliğin dünya çapında tanınmasının en önemli unsurları Sema Ayini ve Semazenlerdir. Yaklaşık 800 yıldır uygulanan bu geleneksel ritüel, Türk kültürünün en önemli miraslarından biridir. Sema, kulun hakikate yönelerek ve aşkla yücelip  nefsini terk ederek Hakk’ta yok oluşu ve olgunlaşmış olarak tekrar geri dönüşünü temsil eden, ruhani bir yolculuktur. Ayin, klasik orkestra ve okuyuculardan oluşan Mıtrıp Heyeti tarafından icra edilen eser eşliğinde yapılır. Programımız, orkestranın sunduğu 15 dakikalık Klasik Türk Müziği konseri ile başlar ve sonrasında 45 dakika süren ayine geçilir. Program öncesinde lokum ve sıcak – soğuk meşrubat ikramı vardır.

 

Bilet ücreti: 50 TL

 

  • Türk Dansları Gösterisi

TripAdvisor.com’un İstanbul’daki akşam etkinlikleri listesinde 1. sırada

Bu programda Anadolu’nun farklı bölgelerinin dansları, grup ve solo olarak yapılan  oryantal danslarla harmanlanarak çağdaş bir koreografiyle ve kolajlar halinde canlı müzik eşliğinde sunulmaktadır.

 

Bu gösteriler için deneyimli dansçı ve müzisyenlerin yer aldığı 25 kişilik bir ekip oluşturuldu ve özel kostümler tasarlandı. Program, iki bölüm halindedir ve toplam 70 dakika sürmektedir. Program arasında ücretsiz sıcak – soğuk meşrubat ve lokum ikramı vardır.

 

Ayrıca fuaye alanında bulunan “Türkiye’de Dans Kültürü Sergisi”, program öncesinde gezilebilir.

 

Bilet ücreti: 50 TL

 

HodjaPasha Kültür Merkezi


Adres: Ankara Caddesi Hocapaşa Hamamı Sokak NO: 3.B Sirkeci, 34500 Istanbul, Turkey

 

Tel: 212 511 4626

 

Web sitesi: http://hodjapasha.com/

 

Otopark: Yok

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN