“Işık Yetmez…” Fotoğraf Sergisi

“Işık Yetmez…” Fotoğraf Sergisi

3.997 views
2
PAYLAŞ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Odakule Sanat Galerisi, 20 – 30 Haziran Tarihleri arasında M.Bülent Ahıskal’ın “Işık Yetmez…” adlı kişisel fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi adını, fotoğrafın oluşması için ön şart olan ışığın, tek başına yeterli olmadığı, içine duygu katılmamış bir fotoğrafın eksik kalacağı düşüncesinden alıyor.

M. Bülent Ahıskal’ın ‘Işık yetmez…” başlıklı kişisel fotoğraf sergisi, 20 Haziran’da Odakule Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Sergi, 30.Haziran.2011 akşamına dek Cumartesi-Pazar hariç her gün 10.00–18.00 arası ziyaret edilebilecek. M.Bülent Ahıskal’ın ilk kişisel sergisi olma özelliği taşıyan sergide, karma konulu yaklaşık 50 fotoğraf yer alıyor.

M.Bülent Ahıskal, , duygusallığı ön plana çıkaranları tercih ettiklerini dile getiriyor. Ahıskal, Genç yaşlardan beri sürdürdüğü fotoğraf tutkusuna, özellikle 2000’li yılların başlarından itibaren çok daha fazla zaman ayırdığını ve sergilenen fotoğrafların yaklaşık son 10 yılda çektiği fotoğraflar içinden seçildiğini belirtiyor.

Ahıskal, fotoğraf aşkını şu sözlerle anlatıyor:

 

“Fotoğrafla, babama ait olan Samoca marka bir fotoğraf makinesiyle tanıştım.

O zamanlar fotoğraf pahalı bir zevkti. Fotoğraf zevkimi makara başına bir iki kare fotoğraf ile sınırladığım çok olmuştur. Kalan kareler ailenin özel günleri için harcanırdı. Sanatsal kaygılarla çektiğim ilk fotoğraf ise, On beş yaşlarındayken, Antalya’da, anne ve babamın birbirine sarılmış olduğu fotoğraftır. Etraftaki çiçekleri ve sarkmış ağaç dallarını doğal bir çerçeve olarak kullanmaya çalışmıştım.

 

Yıllar sonra, eskilerde kalan bu büyük zevki canlandırmaya karar verdim. O günden bu yana da dönem dönem artan bir iştahla kâh fotoğraf çektim, kâh başkalarının fotoğraflarını izledim. Uluslar arası bir yarışmada birkaç mansiyon aldım. Seçkin bir fotoğraf kitabında fotoğrafım yayınlandı. Bir de karma sergiye katıldım.

Zaman geçtikçe en beğenmediğim fotoğraf, en güzel oldu benim için, bazen de tam tersi. Sanatta gelişim böyle oluyor. Bakışınız ve algılamanız gün geçtikçe değişiyor. Fotoğrafın birçok kategorisine uyan karelerim var ancak yıllar içinde ister istemez bir tarz oluşturuyor insan. Genel olarak fotoğraflarda estetik ve duygusallık görmek istiyorum. Bu özellikleri yakaladıktan sonra, soyut da olabilir, doğa da, mimari de.

 

Fotoğrafın en güzel tarafı, bütün gün iyi bir karenin peşinde koşup, akşam eve geldiğinde o kareyi yakalayabilmiş olmanın verdiği büyük keyif. Ama çoğu zaman o kare o kadar zor yakalanır ki…”

 

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAKIN